Silne trzęsienie ziemi na Haiti. Co najmniej 29 ofiar śmiertelnych i ogromne zniszczenia

Co najmniej 29 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi, które w sobotę rano nawiedziło południową część Haiti - podała obrona cywilna kraju. Pomoc w poszukiwaniu i ratowaniu ofiar trzęsienia ziemi na Haiti zadeklarowała polska straż pożarna.

Do trzęsienia ziemi na Haiti doszło o godz. 8.29 czasu miejscowego (godz. 13.29 czasu polskiego). Miało magnitudę 7,2. Jego epicentrum znajdowało się 12 km od miasta Saint-Louis-du-Sud, leżącego w odległości ok. 160 km od stolicy kraju, Port-au-Prince. Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju, w wielu miastach zanotowano znaczne straty materialne.

Obrona cywilna kraju poinformowała, że co najmniej 29 osób zginęło w trzęsieniu ziemi.

Premier Haiti Ariel Henry ogłosił, że udaje się na miejsce katastrofy, aby ocenić sytuację. - Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji - zaapelował.

Władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami, lecz szybko je odwołały.

Na filmach udostępnionych w Internecie pokazano ruiny różnych budynków, w tym kościoła w miejscowości Les Anglais (200 km na południowy zachód od Port-au-Prince), w którym w sobotę odbywała się msza.

Pomoc dla Haiti zadeklarowała w sobotę Państwowa Straż Pożarna. "W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo - ratowniczych PSP działających w ramach #USAR POLAND i #MUSAR POLAND" - podała PSP na Twitterze.

Pamięć o trzęsieniu ziemi z 2010 roku

Haiti, najbiedniejszy kraj obydwu Ameryk, zachowuje w pamięci trzęsienie ziemi z 12 stycznia 2010 roku, które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Ponad 1,5 mln Haitańczyków zostało wtedy bez dachu nad głową, stawiając władze i międzynarodową społeczność humanitarną przed kolosalnym wyzwaniem odbudowy kraju bez ksiąg wieczystych i przepisów budowlanych. Nie potrafiąc sprostać temu wyzwaniu, Haiti, które również regularnie nawiedzają huragany, w ciągu 10 lat pogrążyło się w ostrym kryzysie społeczno-politycznym.

TOK FM PREMIUM