Ewakuacja ambasady USA w Afganistanie. Na dachu lądują śmigłowce, niszczone są dokumenty

W Kabulu trwa ewakuacja ambasady USA, na jej dachu lądują śmigłowce CH-47 Chinook, które transportują dyplomatów - podała agencja AP. W budynku ambasady trwa niszczenie wrażliwych dokumentów. Talibowie już zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu - poinformowało afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że Talibowie zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu, Kabulu. Zajęli też Chost, stolicę prowincji o tej samej nazwie.

Wcześniej do Afganistanu wysłano dodatkowych 1 tys. żołnierzy, by osłaniać ewakuację ambasady. Większość personelu jest gotowa do wyjazdu, ale placówka funkcjonuje - poinformował Reutera przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Prezydent USA Joe Biden polecił w sobotę wysłać dodatkowy kontyngent w sobotę. Ewakuowani będą amerykańscy dyplomaci i Afgańczycy, którzy pracowali dla sił USA. Łącznie wysłanych ma być do tego kraju około 5 tys. żołnierzy.

Prezydent chce oficjalnie zakończyć misję wojskową USA w Afganistanie już 31 sierpnia, wycofując się tym samym z konfliktu zbrojnego, który zapoczątkowały ataki terrorystyczne Al Kaidy na USA 11 września 2001 roku.

Jednak w ciągu zaledwie kilku dni talibowie przejęli kontrolę nad większością stolic prowincji, w tym nad czwartym co do wielkości, strategicznie ważnym miastem w kraju Mazar-i-Szarif, a w niedzielę rano opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie kraju. Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem. Nie jest do końca jasne jak blisko Kabulu toczą się teraz walki regularnej armii z talibami.

Podjęta w trybie pilnym decyzja wysłania kilku tysięcy żołnierzy odzwierciedla tragiczną sytuację afgańskich wojsk rządowych przegrywających z talibami, którzy kontynuują ofensywę w kierunku stolicy - Kabulu. Ponadto budzi to wątpliwości, co do szans na wycofanie amerykańskiego kontyngentu zgodnie z planem - ocenia Associated Press.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM