Trzęsienie ziemi na Haiti. Prawie 1,3 tys. ludzi zginęło, wiele osób uwięzionych jest pod gruzami

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi na Haiti wzrosła do prawie 1,3 tys. - podała tamtejsza Służba Ochrony Cywilnej Haiti. Rannych jest ponad 5,7 tys. Wielu ludzi zaginęło, a jeszcze więcej jest pod gruzami.

Według szacunków Służby Ochrony Cywilnej na Haiti, około 13 694 domów zostało zniszczonych, a kolejne 13 785 uszkodzonych w trzech najbardziej dotkniętych obszarach kraju na południu.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince - w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes. Jednak trzęsienie ziemi było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce.

Sejsmolodzy wskazują, że sobotnie trzęsienie ziemi było silniejsze i płytsze niż katastrofalne wstrząsy z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy Port-au-Prince i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Międzynarodowa pomoc dla Haiti

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia. Akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID, która zapowiedziała wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej. ONZ wzywa Haiti do "korytarza humanitarnego" na terenach kontrolowanych przez gangi

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnił, że Haiti zostanie udzielona niezbędna pomoc.

Pomoc w poszukiwaniu i ratowaniu ofiar trzęsienia ziemi na Haiti zadeklarowała polska straż pożarna.

Dominikana, dzieląca z Haiti wyspę, zapowiedziała wysłanie do sąsiedniego kraju 10 tys. racji żywnościowych i sprzętu medycznego.

Pomoc zaproponowały również: Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Wenezuela. Ekwador wysłał ekipę 34 strażaków, którzy wezmą udział w poszukiwaniu zasypanych ludzi.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił, że Haitańczycy mogą "liczyć na pomoc jego kraju".

253 kubańskich lekarzy, którzy na Haiti pomagają w walce z pandemią Covid-19, przystosowało szpital w Port-au-Prince na przyjęcie rannych.

Słynna japońska tenisistka Naomi Osaka, której ojciec jest Haitańczykiem, poinformowała, że przekaże na rzecz ofiar trzęsienia ziemi całe honorarium, jakie otrzyma podczas najbliższego turnieju.

TOK FM PREMIUM