Ewakuują 150 zwierząt ze schroniska w Afganistanie. Koszty lotu pokryto z darowizn

Wielka Brytania pomoże w ewakuacji z Afganistanu pracowników schroniska wraz z ich podopiecznymi - 150 psami i kotami - poinformowała brytyjska stacja BBC. Koszty tego lotu zostały pokryte z prywatnych darowizn.
Zobacz wideo

Schronisko dla zwierząt w Afganistanie zostało założone w połowie pierwszej dekady XXI wieku przez byłego żołnierza Royal Marines Paula "Pena" Farthinga i zajmowało się ratowaniem psów, kotów i osiołków - przekazał brytyjski kanał Sky News.

W poniedziałek Farthing poinformował, że rząd brytyjski przyznał wizy potrzebne do ewakuacji pracowników schroniska i ich rodzin, a także odpowiednie dokumenty dla znajdujących się pod ich opieką zwierzętom.

Wyczarterowany z Wielkiej Brytanii samolot na lot do afgańskiej stolicy musiał uzyskać zgodę brytyjskiego ministerstwa obrony. Poza 68 osobami związanymi ze schroniskiem i zwierzętami, poleci nim także 130 Afgańczyków narażonych na niebezpieczeństwo. W związku z dużą liczbą chętnych, którzy chcą uciec z ogarniętego wojną domową Afganistanu zdecydowano, że samolot musi być wypełniony do ostatniego miejsca - podkreśla BBC.

DOSTĘP PREMIUM