Kolejna białoruska sportsmenka otrzymała polską wizę humanitarną. Safronovej pomogła była szefowa MEN

Kolejna po Kryscinie Cimanouskiej białoruska sportsmenka otrzymała polską wizę humanitarną. Olga Safronova liczy, że będzie mogła startować w polskich barwach w zawodach jeździeckich. Zawodniczka sklasyfikowana jest w międzynarodowym rankingu wyżej, niż którykolwiek z polskich jeźdźców.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska została odsunięta od ekipy za krytykę trenerów i nakazano jej powrót do Białorusi. Jeszcze w Tokio Cimanouska zwróciła się o pomoc do Polski, następnie otrzymała wizę humanitarną i przez Austrię poleciała do Warszawy. Jak stwierdził sam Alaksandr Łukaszenka, Cimanouską "zmanipulowano".

Okazuje się, że kolejna białoruska sportsmenka otrzymała od Polski wizę humanitarną.

Jak poinformował PAP Tomasz Wiliński - pełnomocnik Olgi Safronovej, zawodniczka była w ekipie białoruskiej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, ale przed igrzyskami została z niej wykluczona. Jednego z jej koni podejrzewano bowiem o doping. Wtedy zawodniczka wypowiedziała się krytycznie zarówno o władzach białoruskiego związku, jak i samym prezydencie Łukaszence.

Ponieważ przebywała w Polsce, przeprowadziła tu badania antydopingowe konia, które nie potwierdziły zarzutów. W międzyczasie jednak znalazła się na białoruskiej liście "zdrajców ojczyzny", na której było ponad 40 sportowców z kadry narodowej. Ludzie, którzy znaleźli się na tej liście, nie mają prawa znaleźć żadnego zatrudnienia, a jeżeli są zatrudnieni, mają być zwolnieni.

Wówczas Safronova zwróciła się do polskich władz o udzielenie jej i jej partnerowi wizy humanitarnej. Ponieważ jej partner przebywał na Białorusi, przez Turcję dostał się do Lwowa na Ukrainie, gdzie w polskim konsulacie otrzymał wizę. Z Białorusi postanowiono sprowadzić też dwa dodatkowe konie Safronovej, co udało się dopiero w sobotę.

Safronovej pomocy w uzyskaniu wizy oraz w sprowadzeniu koni udzieliła m.in. była minister edukacji - posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, która jest związana ze środowiskiem jeździeckim. - Wszystko udało się sprawnie załatwić, dzięki pomocy polskiego ambasadora w Mińsku - powiedziała polityczka w rozmowie z PAP.

Mec. Wiliński przyznał, że sprawa dotąd nie była nagłaśniana, po to, żeby udało się ją skutecznie do końca załatwić. Dodał, że Olga Safronova liczy na to, że w Polsce będzie mogła kontynuować karierę. - Chcemy uzyskać zgodę na starty pod neutralną flagą. W przyszłości Olga Safronova będzie się starać o polskie obywatelstwo, nie zrzekając się białoruskiego. Jeśli je otrzyma, będzie chciała reprezentować Polskę. Polski Związek Jeździecki jest bardzo mocno zainteresowany współpracą z nią - zaznaczył pełnomocnik.

Dodał, że Safronova jest utytułowaną zawodniczką, sklasyfikowaną w międzynarodowym rankingu wyżej, niż którykolwiek z polskich zawodników. W ubiegłym roku np. startowała w Polsce na swoim koniu Sandro D'Amour i znalazła się w czołówce międzynarodowych zawodów CDI-W w Zakrzowie. - Udało się załatwić miejsce dla jej koni w jednej z najlepszych stajni pod Warszawą, więc ma gdzie trzymać konie i ma gdzie trenować - powiedziała PAP Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej.

DOSTĘP PREMIUM