Sekretarz generalny ONZ apeluje o dialog z talibami. "Terroryzm nie może mieć bazy w Afganistanie"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, podczas wywiadu dla agencji AFP, zaapelował do społeczności międzynarodowej o utrzymanie "dialogu" z talibami w Afganistanie. - Musimy uniknąć tam załamania gospodarczego i milionów ofiar śmiertelnych - przekonywał.
Zobacz wideo

- Musimy prowadzić dialog z talibami, w którym bezpośrednio potwierdzimy nasze zasady. To musi być dialog z poczuciem solidarności z narodem afgańskim - oświadczył szef ONZ - Naszym obowiązkiem jest rozszerzenie naszej solidarności na ludzi, którzy bardzo cierpią i ryzykują śmierć z głodu - dodał.

- Czy są jakieś gwarancje? Nie, sytuacja jest nieprzewidywalna, w związku z tym musimy zaangażować w dyskusję talibów (...) jeśli chcemy, żeby Afganistan nie był ośrodkiem terroryzmu, jeśli chcemy, aby kobiety i dziewczęta nie traciły wszystkich praw nabytych w poprzednim okresie, jeśli chcemy, aby różne grupy etniczne czuły się reprezentowane - mówił Guterres.

Szef ONZ podkreślił, że w dotychczasowych rozmowach z talibami "jest co najmniej otwartość na dyskusję". Nie wykluczył swojej wizyty w Afganistanie, "jeśli odpowiednie warunki zostaną spełnione".

Guterres zaznaczył, że ONZ chce "inkluzywnego rządu" w Afganistanie, w którym reprezentowane byłoby całe afgańskie społeczeństwo. Według niego przedstawiony kilka dni temu "ten pierwszy tymczasowy rząd nie sprawia takiego wrażenia".

- Potrzebujemy poszanowania praw człowieka, kobiet i dziewcząt. Terroryzm nie może mieć bazy w Afganistanie, aby rozpocząć operacje w innych krajach, a talibowie muszą współpracować w walce z przestępczością narkotykową - mówił szef ONZ.

- Chcemy, aby ten kraj mógł być rządzony w pokoju i stabilności, z poszanowaniem praw ludzi. Ze swojej strony talibowie chcą być uznani, aby sankcje zostały zniesione, chcą wsparcia finansowego i to daje pewną dźwignię społeczności międzynarodowej - powiedział Guterres.

Dodał, że choć Afganistan nie ma jeszcze rządu uznawanego na arenie międzynarodowej, trzeba uniknąć załamania gospodarczego w tym kraju, które mogłoby mieć przerażające konsekwencje humanitarne.

Według Guterresa podobnie jak w przypadku Jemenu możliwe jest zaplanowanie przyznania Kabulowi "instrumentów finansowych", niezależnie od trwających sankcji, aby gospodarka mogła oddychać". - Jest to w interesie społeczności międzynarodowej i nie mówię o zniesieniu sankcji czy uznaniu rządu, mówię o ukierunkowanych środkach, które pozwolą afgańskiej gospodarce oddychać - powiedział szef ONZ. 

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM