Szczepienia, klimat i nowy program dla młodych. Ursula von der Leyen o stanie UE

Ursula von der Leyen wygłasza swoje drugie orędzie o stanie Unii Europejskiej. Szefowa Komisji Europejskiej mówiła już dużo o walce z pandemią i celach UE na przyszłość.
Zobacz wideo

Ursula von der Leyen mówiła, że ostatni rok był niezwykle trudny. - Kiedy patrzę na UE, widzę mocno to, co zrobiliśmy. Wspólnota zrealizowała słowa o tym, żeby być razem. W globalnym kryzysie wybraliśmy współdziałanie. Każda część Europy ma dostęp do szczepionek. Mogę być z tego dumna - wskazywała szefowa Komisji Europejskiej. Podkreślała, że przyszły rok będzie testem charakteru dla całej UE, ale Wspólnota z pewnością go zda. Von der Leyen mówiła też, że UE musi w wielu kontekstach zacząć zwracać się ku młodym pokoleniom. 

Szefowa Komisji chwaliła się też sukcesami z poprzedniego roku. Wskazywała, że obywatele UE szczepią się na koronawirusa, a Wspólnota jako jedna z niewielu była w stanie dzielić się zapasami wakcyny. - 70 proc jej obywateli jest zaszczepionych. 400 mln ma paszport covidowy. 700 mln dawek zostało przekazanych 130 krajom na całym świecie. Zrobiliśmy to co trzeba, bo zrobiliśmy to po europejsku - mówiła. 

Dodawała, że nie można patrzeć w przyszłość całkowicie spokojnie. Leyen wskazywała, że świat musi dzielić się szczepionkami przeciwko koronawirusowi z biedniejszymi, szczególnie z Afryką. - Musimy wzmocnić naszą gotowość na pandemię. W zeszłym roku mówiła o budowie "unii zdrowia". Dzisiaj realizujemy ten pomysł. Mamy takie możliwości, mamy wiedzę, organy. Musimy to organizować i mieć fundusze - wyjaśniała von der Leyen. Podkreślała przy tym też, że UE szybko zorganizowała się w kwestii choćby certyfikatów covidowych. 

Szefowa KE mówiła też, że wspólny europejski rynek jest motorem napędowym rozwoju UE. Dodała, że należy go chronić przed fragmentaryzacją. - Pandemia pozostawiła ogromne blizny, które mają wpływ na naszą gospodarkę - oświadczyła Niemka

Von der Leyen zapowiedziała powstanie europejskiego systemu opieki. Polityczyka zaznaczała, że UE będzie walczyć z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi. - To kwestia równości i sprawiedliwości - wskazywała szefowa KE. 

Nowy program dla młodych

Von der Leyen zwróciła się też do młodych mieszkańców UE. Zapowiedziała, że powstanie program Alma, który ma zaaktywizować młodych i pozwolić im, na zdobywanie doświadczenia zawodowego poza granicami własnego kraju. W założeniu może być podobny do studenckiego Erasmusa. - To młodzi powinni prowadzić debatę o przyszłości Europy - mówiła. 

Klimat się zmienia 

Szefowa KE przypominała, że poważnym problemem dla całego świata są zmiany klimatyczne. Przypomniała m.in. katastrofalne powodzie w Niemczech, które miały miejsce tego lata. - Możemy naprawić to i owo. Na pewno coś się dzieje w tym obszarze. W Niemczech, w pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż z silnikiem Diesla. Polska w tym momencie jest największym eksporterem autobusów elektrycznych - wyliczała. 

- W zeszłym roku mówiłam, że chcemy  redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2050 roku. Razem udało nam się przekuć zobowiązania na przepisy prawne. To nam pomoże. Chcemy oczyścić produkcję energii. Chcemy robić wszystko, żeby wysokie ambicje klimatyczne, były powiązane z ambicjami społecznymi. To musi być uczciwa transformacja energetyczna. Dlatego proponujemy nowy fundusz, żeby zająć się najuboższymi, którzy cierpią - podkreślała Ursula von der Leyen. 

"Stoimy za Afgańczykami"

Szefowa KE podkreślała, że cała Unia Europejska stoi murem za Afgańczykami, szczególnie za kobietami, które mogą ucierpieć w wyniku działań talibów. - Zrobimy, co trzeba, żeby uniknąć klęski katastrofy humanitarnej w tym kraju. Będzie specjalny pakiet rozwiązań w tym zakresie - zapowiedziała.

"Nie będziemy tolerować takich ataków"

Von der Leyen nawiązywała też do sytuacji z migrantami na wschodniej granicy UE. - Ludzie to nie są pionki, którymi można negocjować. Reżim białoruski wpycha ludzi do UE. Nie będziemy tego tolerować. Będziemy razem z Litwą, Łotwą i Polską współpracować. To nie są odizolowane przykłady. To atak, żeby zdestabilizować sytuację. Musimy mieć możliwość odpowiedzieć na taką agresję - mówiła szefowa KE. 

Zaufanie do wspólnych wartości

Von der Leyen mówiła też o praworządności. - Jesteśmy zdecydowani bronić tych wartości. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące. Ochrona praworządności to ciężka praca. Pozytywne przykłady to reformy wymiaru sprawiedliwości na Malcie czy dochodzenie ws. korupcji na Słowacji. Mimo to, w niektórych państwach członkowskich mają miejsce procesy, które budzą obawy. Realizujemy dwutorowe podejście: dialog i zdecydowane działanie. To jest dusza Europy i musimy jej bronić - wskazała Niemka. 

Orędzie o stanie UE

Co roku we wrześniu przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza orędzie o stanie Unii na forum Parlamentu Europejskiego. W przemówieniu podsumowywane są osiągnięcia poprzedniego roku i prezentowane są priorytety na kolejny rok.

Przewodniczący nakreśla również, w jaki sposób Komisja zajmie się najpilniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoi Unia Europejska, oraz prezentuje koncepcje kształtowania przyszłości UE.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM