Wybory w Niemczech. "Merkel dobrze wykonała swoją robotę, ale świeżość i zmiana też są dobre"

Sondaże największe szanse na wygraną w wyborach w Niemczech dają SPD. Na razie wiadomo, że bardzo wielu wyborców zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 18.
Zobacz wideo

Niemieckie wybory są wyjątkowe. Po 16 latach na stanowisku kanclerza Niemiec odchodzi Angela Merkel. Kto ją zastąpi?

- Angela Merkel była dobrym kanclerzem, teraz trzeba rozważyć następcę i może to być Olaf Scholz. Mam nadzieję, że wygra SPD - mówi jedne z mieszkańców Berlina w rozmowie z Tomaszem Settą.

Odchodzącą kanclerz chwalą też inni rozmówcy reportera TOK FM.  - Myślę, że przez te wszystkie lata Merkel wykonała świetną pracę. To fantastyczna kobieta i jest zupełnie inna niż jej partia. Jest pragmatyczna, a to bardzo ważne w polityce - podkreśla jedna z mieszkanek stolicy Niemiec. Inna dodaje, że kanclerz "dobrze wykonała swoją robotę, ale świeżość i zmiana też są dobre".

Głosowanie odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Przed wieloma lokalami wyborczymi ustawiły się długie kolejki.

Jak informuje PAP, powołując się na portal RND, w Berlinie oddano "rekordową liczbę głosów oddanych drogą pocztową".

Według komisarza wyborczego landu wydano w sumie 988 201 kart do głosowania. Oznacza to, że liczba osób, które otrzymały dokumenty głosowania drogą pocztową, jest o 44 proc. wyższa niż w wyborach do Bundestagu w 2017 r. Cztery lata temu wysłano 686 177 kart do głosowania.

Głosowanie w Niemczech trwa do 18. I właśnie o 18 zacznie się w TOK FM program specjalny. Zapraszamy do słuchania.

DOSTĘP PREMIUM