Szwajcaria. W referendum większość poparła małżeństwa jednopłciowe

64,1 proc. Szwajcarów opowiedziało się w referendum za umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci. Homoseksualne małżeństwa będą miały prawo adoptowania dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa.
Zobacz wideo

W Szwajcarii pary jednopłciowe od 2007 roku mogły zawierać związki cywilne. W niedzielę w referendum Szwajcarzy zdecydowali, że pary homoseksualne będą mogły zawierać małżeństwa. |Za" opowiedziała się większość mieszkańców we wszystkich kantonach.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi - przekazała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii "Małżeństwo dla wszystkich".

Rozczarowania nie kryła Monika Ruegger, posłanka z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej i członkini komitetu "Nie dla małżeństw dla wszystkich", która opisała wyniki referendum jako "czarny dzień dla dobra dzieci".

- Głosowałam przeciwko, ponieważ dzieci powinny mieć tatę i mamę - powiedziała agencji AP jedna z kobiet biorących udział w referendum w Genewie.

- Myślę, że dla dzieci ważne jest, by były kochane i szanowane, a są dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne, które nie są ani kochane, ani szanowane - cytuje Associated Press głos innego wyborcy, który zdecydował się poprzeć propozycję.

Większość Szwajcarów (64,8 proc.) odrzuciła drugi poddany w niedzielę pod referendum projekt zmiany prawa zakładający zwiększenie opodatkowania zysków z kapitału.

DOSTĘP PREMIUM