Gruzja. Micheil Saakaszwili aresztowany w Tbilisi. Rozpoczął strajk głodowy

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili po powrocie do kraju został zatrzymany i umieszczony w areszcie. O rozpoczęciu przez niego strajku głodowego poinformowała w sobotę rzecznik praw obywatelskich Gruzji Nino Lomjaria - informuje TASS.

- Kiedy weszłam, Saakaszwili był u lekarza i przechodził badania lekarskie. Następnie dano mi możliwość porozumiewania z nim w celi. Micheil Saakaszwili powiedział, że prowadzi strajk głodowy - powiedziała Nino Lomjaria.

Podkreśliła, że - według relacji polityka - podczas aresztowania policja nie użyła siły, a on nie stawiał oporu.

Wcześniej gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili powiedziała, że nigdy nie ułaskawi Saakaszwilego. Według niej były prezydent przybył do Gruzji w celu destabilizacji sytuacji politycznej w kraju. Dodała, że nie ułaskawi Saakaszwilego, gdyż chce "być uczciwa wobec ludzi, którzy cierpieli z powodu jego reżimu".

W sobotę premier republiki Irakli Garibashvili poinformował, że Saakaszwili, który wrócił do kraju po ośmiu latach emigracji, został zatrzymany przez funkcjonariuszy organów ścigania i umieszczony w areszcie. Zaznaczył, że policja posiadała informacje o drodze zbiegłego polityka - z Ukrainy do Gruzji.

Saakaszwili w 2013 roku wyjechał z Gruzji. Przebywający na emigracji polityk został skazany zaocznie przez sąd w Tbilisi na sześć lat więzienia za nadużycie władzy. Od 2014 roku jest ścigany gruzińskim listem gończym. Saakaszwili odrzuca wszystkie oskarżenia i twierdzi, że są one umotywowane politycznie. Polityk został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa, kiedy przyjął obywatelstwo Ukrainy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM