Wybory samorządowe we włoskich miastach wygrywa centrolewica. Porażka burmistrz Rzymu?

Częściowe wybory samorządowe we Włoszech, w tym w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, Bolonii i Turynie wygrywa według wstępnych wyników centrolewica - podaje Reuters. Głosowanie odbyło się w niedzielę i poniedziałek; tam, gdzie nikt nie zdobędzie 50 proc. głosów, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura.

Wybory odbyły się też w ponad tysiącu mniejszych miast. Wstępne wyniki potwierdzają projekcje na podstawie sondaży exit poll, dotyczące rezultatów głosowania m.in. w Mediolanie, Neapolu, Bolonii i Turynie - przekazuje AFP.

Wywodząca się z Ruchu Pięciu Gwiazd, burmistrzyni Rzymu Virginia Raggi, poniesie prawdopodobnie porażkę. Kandydaci prawicy wygrają - według wstępnych wyników - wybory regionalne w Kalabrii.

Jak komentuje Reuters, wyniki głosowania nie będą miały wpływu na rząd premiera Mario Draghiego. Jednak w ocenie AFP pozwolą one na ocenę pozycji partii, należących do rządzącej koalicji.

Sondaże wskazywały na zwycięstwo centrolewicy, ale wygląda na to, że jej kandydaci zdobyli więcej głosów niż prognozowano - zauważa Reuters.

Uprawnionych do głosowania było około 12 mln Włochów, a frekwencja wyniosła blisko 55 proc.

Częściowe wybory samorządowe planowane były w okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca, ale zostały przełożone na jesień z powodu pandemii COVID-19.

TOK FM PREMIUM