Francja. 216 tysięcy dzieci ofiarami księży. Zaprezentowano raport

216 dzieci i nastolatków wykorzystali seksualnie przez ostatnie 70 lat francuscy księża. Jak stwierdził szef komisji ds. nadużyć seksualnych we francuskim Kościele - Jean-Marc Sauvé, sprawy te przez lata skrywała "zasłona milczenia".

Światło dzienne ujrzał dziś raport o pedofilii we francuskim Kościele katolickim. Zaprezentowane dane są zatrważająca. Z raportu wynika, że od 1950 roku francuscy duchowni wykorzystali seksualnie 216 tysięcy dzieci i nastolatków.

Jak wyjaśnił szef komisji ds. nadużyć seksualnych we francuskim Kościele - Jean-Marc Sauvé, liczba ofiar może wzrosnąć nawet do 330 tysięcy, jeśli zostaną uwzględnione nadużycia ze strony świeckich członków Kościoła. Szef komisji podkreślił, że sprawy przez lata skrywała "zasłona milczenia".

Z ujawnionych dziś danych wynika, że molestowania i gwałtów na osobach nieletnich - w ciągu 70 minionych lat - dopuściło się od 2 900 do 3 200 duchownych, spośród wszystkich 115 tys. francuskich księży i zakonników.

- Dzisiaj lepiej rozumiem, na czym polega ludzkie cierpienie - powiedział Jean-Marc Sauvé w rozmowie z agencją AFP.

Pedofilia we francuskim Kościele

Komisja została powołana z inicjatywy Episkopatu Francji w 2019 r. jako "krajowy zespół przesłuchujący" ds. zbadania przypadków pedofilii. Tym samym biskupi przyjęli odpowiedzialność "za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", zgadzając się przy tym na udzielenie pomocy finansowej ofiarom przestępstw pedofilii. Pomoc ta będzie finansowana z "funduszu doraźnego" i wydzielana przez "niezależny organ pomocowy" odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji o pomocy w granicach możliwości funduszu.

DOSTĘP PREMIUM