"To starcie wizji proeuropejskiej i warszawsko-budapesztańskiej". Kto będzie rządził Czechami?

W piątek rozpoczęły się wybory parlamentarne w Czechach. Jak mówi reporter TOK FM Jakub Medek, to starcie dwóch wizji politycznych - proeuropejskiej prezentowanej przez blok opozycji i "warszawsko-budapesztańskiej", lansowanej przez partię Ano premiera Babisza.
Zobacz wideo

W Czechach trwają dwudniowe wybory do izby niższej parlamentu - Izby Poselskiej. O 200 mandatów walczą 22 komitety wyborcze. Głosowanie potrwa do godz. 14 w sobotę.

- Teraz w Czechach panuje atmosfera wyczekiwania, bo - co niezbyt często się zdarza - przedwyborcze sondaże nie rozstrzygają sytuacji. Wygrać może zarówno ugrupowanie Ano premiera Adrieja Babisza, jak i duży konserwatywno-liberalny blok opozycyjny Razem. Na dobry wynik może też liczyć blok Partii Piratów i ruchu samorządowego. Więc dopóki piłka jest w grze, wszystko może się wydarzyć - mówił reporter TOK FM Jakub Medek.

Jego zdaniem, wybory w Czechach to starcie dwóch wizji politycznych - proeuropejskiej i "warszawsko-budapesztańskiej", czyli "lansowanie wizji demokracji nieliberalnej" przez partię Ano premiera Babisza.

Wybory w Czechach. Kłopoty Babisza

Medek przypomniał, że Babisz, zanim został premierem, kierował największą w Czechach firmą przemysłu rolniczego i chemicznego, później przekazał nadzór nad nią funduszowi powierniczemu i teraz twierdzi, że nie ma z nią nic wspólnego. - Natomiast według unijnego urzędu kontrolnego OLAF beneficjentem końcowym tego funduszu powierniczego jest nadal premier Babisz, a to oznacza, że korzysta z gigantycznych unijnych dotacji. Bruksela jest zdania, że zachodzi tutaj ewidentny konflikt interesów i od kilkunastu miesięcy naciska na Czechy, żeby coś z tym zrobiły, grożąc zablokowaniem części wypłat - tłumaczył.

Podkreślił jednak, że ta sytuacja nie wpływa na notowania premiera Babisza, tylko na pozycję Czech w Unii Europejskiej, która nie jest ostatnio najlepsza.

Oficjalne wyniki wyborów w Czechach powinny zostać ogłoszone w sobotę wieczorem.

DOSTĘP PREMIUM