Atak w Kongsberg. Zatrzymano mężczyznę, który strzelając z łuku zabił pięć osób

Podejrzany o zabicie pięciu osób w Norwegii napastnik z łukiem to 37-letni Duńczyk - poinformowała norweska policja. Do ataku doszło w środę wieczorem w mieście Kongsberg na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo. W ataku zostały też ranne dwie osoby, w tym policjant.
Zobacz wideo

"Policja podaje tę informację z powodu fali pogłosek w mediach społecznościowych, które dotyczą osób nie mających nic wspólnego z tym bardzo poważnym zdarzeniem" - podała w oświadczeniu policja.

Nie wiadomo, czy atak miał podłoże terrorystyczne, policja przesłuchuje napastnika, który działał sam, i stara się ustalić, jakie były motywy jego postępowania. Z ustaleń policji wynika, że sprawca przemieszczał się po "dużym obszarze" Kongsberga i strzelał do ludzi w różnych miejscach. Do ataku doszło według mediów m.in. w sklepie spożywczym Coop.

Według stacji TV2 napastnik był też uzbrojony w nóż i "inne (rodzaje) broni".

Szef lokalnej policji Oeyvind Aas podczas konferencji prasowej początkowo odmówił podania informacji o liczbie ofiar i rannych. Podkreślił też, że policja nie prowadzi "aktywnych poszukiwań" wspólników sprawcy ataku.

W środę późnym wieczorem policja podała, że mężczyzna zabił pięć osób i dwie zranił. 

Mieszkańcom nakazano pozostanie w domach

Lokalne media podawały, że w mieście prowadzona była szeroka akcja policyjna, w której udział brały dwa śmigłowce i ponad 10 karetek pogotowia. Mieszkańcom miasta nakazano pozostanie w domach, kilka dzielnic zostało zamkniętych - pisze AFP.

O sytuacji informowana była na bieżąco minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Monica Maeland. Informacje o ataku przekazano też służbom specjalnym.

Władze natychmiast po ataku nakazały funkcjonariuszom w całym kraju mieć przy sobie broń, której policjanci norwescy nie noszą stale przy sobie, ale mają dostęp do broni długiej i krótkiej, gdy jest to konieczne - relacjonuje Reuters. "To dodatkowy środek ostrożności. Policja nie ma na razie informacji o zmianach w poziomie zagrożenia krajowego" - głosi komunikat policyjnego dowództwa.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców i leży na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo.

DOSTĘP PREMIUM