Rzucić wszystko i wyjechać na... Spitsbergen? Na stacji polarnej szukają pracowników

Kucharz, mechanik czy informatyk - przedstawicieli takich profesji szuka Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie. Trwa rekrutacja do tego ekstremalnego miejsca pracy z szansą na dodatkowe przygody.
Zobacz wideo

Rekrutację prowadzi Polska Akademia Nauk, która szuka chętnych do udziału w 45. wyprawie do stacji polarnej. Chodzi o geofizyka z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki lub geofizyki; meteorologa - w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW; informatyka, mechanika - w szczególności z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych; pracownika technicznego, ale również... kucharza.

Ten ostatni - jak mówi TOK FM Włodzimierz Sielski, kierownik stacji polarnej - jest wbrew pozorom wyjątkowo ważny. - Od kucharza na takiej stacji zależy bardzo wiele. Na przykład na nastrój w stacji kucharz ma duży wpływ - śmieje się Sielski. - Kucharz jest niezbędny w okresie letnim, dlatego że w stacji mamy 40 miejsc noclegowych dla naukowców i ktoś musi ich wyżywić - dodaje. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada 2021 r.

Stacja rekrutuje dwie grupy chętnych - kandydatów w ramach grupy zimującej (całorocznej). Wyłonieni kandydaci będą przebywać na wyprawie od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r. Druga grupa, tzw. letnia wyjedzie do stacji w czerwcu 2022 r. Powrót planowany jest na wrzesień 2022 r.

PAN informuje, że dodatkowym atutem wśród kandydatów będzie m.in. posiadanie patentów motorowodnych, zaświadczeń ukończenia wszelkiego rodzaju kursów medycznych, doświadczenia terenowego (w szczególności zimowego górskiego) czy znajomość języka angielskiego. 

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego jest położona w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspie archipelagu Svalbard, za północnym kołem podbiegunowym. W Stacji zarządzanej przez Instytut Geofizyki PAN już od lat prowadzone są badania naukowe. Pierwsza całoroczna wyprawa do Hornsundu odbyła się w roku 1957, a od 1978 takie wyprawy organizowane są co roku.

DOSTĘP PREMIUM