Czechy. Prezydent Milosz Zeman "jest niezdolny" do pełnienia obowiązków

Jak poinformował przewodniczący czeskiego Senatu Milosz Vystrczil, lekarz prowadzący prezydenta Milosza Zemana przekazał, że prezydent nie jest w stanie pracować. Charakter jego choroby wyklucza szybki powrót do zdrowia.
Zobacz wideo

Prezydent Zeman jest w szpitalu od 10 października. Dyrektor szpitala i lekarz prowadzący Miroslav Zavoral po przyjęciu prezydenta do szpitala odmówił podania diagnozy, powołując się na decyzję pacjenta. Przewiezienie Zemana do szpitala nastąpiło dzień po zakończeniu wyborów do Izby Poselskiej.

Żona prezydenta Milosza Zemana Ivana potwierdziła w ubiegły czwartek dziennikarzom, że jej mąż przebywa w szpitalu, a jego leczenie wymaga czasu. Spekulacje o stanie zdrowia prezydenta uznała za nieetyczne. Ivanie Zemanovej towarzyszyła tylko córka Katarzina. Nie było przy nich urzędników kancelarii. Zemanova nie podała żadnych szczegółów dotyczących choroby męża, a dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

- Mogę potwierdzić, że jest on obecnie poddawany leczeniu, które potrwa jeszcze długo. Uważam spekulacje na temat diagnoz i prognoz za co najmniej wysoce nieetyczne - powiedziała czeska Pierwsza Dama i poprosiła o cierpliwość i czas, aby prezydent odzyskał siły. - Nie jest on jedynym prezydentem, który zachorował podczas sprawowania urzędu, dlatego jeszcze raz proszę o tolerancję - powiedział Zemanova.

DOSTĘP PREMIUM