W Parlamencie Europejskim debata o Polsce. Znamy projekt rezolucji

O 9 w Parlamencie Europejskim zacznie się debata "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", którą zwołano po kontrowersyjnym orzeczeniu TK, którym kieruje Julia Przyłębska. Reporter TOK FM Thomas Orchowski dotarł do projektu rezolucji PE.
Zobacz wideo

W Strasburgu Polskę reprezentować będzie Mateusz Morawiecki. W imieniu Komisji Europejskiej głos zabierze Ursula von der Leyen.

W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego, do którego dotarł reporter TOK FM, znalazło się m.in. wezwanie, by Komisja Europejska nie zatwierdzała Krajowego Planu Odbudowy do czasu pełnego wykonania przez rząd w Warszawie wszystkich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Autorzy rezolucji apelują też o wszczęcie przeciwko Polsce kolejnej procedury antynaruszeniowej i zastosowanie nowych środków tymczasowych.

W PE o Polsce

Debatę w PE rozpocznie się od wystąpienia ministra spraw zagranicznych Słowenii, która w tym półroczu pełni prezydencję. Potem głos zabierze szefowa KE, premier Morawiecki oraz szefowie wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim.

Głosowanie nad rezolucją PE zaplanowane jest na czwartek.

Transmisja z debaty na antenie TOK FM.

TOK FM PREMIUM