Aleksiej Nawalny z Nagrodą Sacharowa. "Europa domaga się wolności dla niego"

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, więziony w swoim kraju z pobudek politycznych, otrzymał w środę Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka za wolność myśli.
Zobacz wideo

"Lider rosyjskiej opozycji Nawalny jest laureatem Nagrody Sacharowa 2021 r. za wolność myśli. Panie Putin, uwolnij Aleksieja Nawalnego. Europa domaga się wolności dla niego i wszystkich innych więźniów politycznych" - ogłosiła grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na Twitterze.

Nawalny, który w sierpniu 2020 r. padł ofiarą próby zabójstwa przez otrucie, odsiaduje wyrok 2,5 roku za - jak utrzymują rosyjskie władze - naruszenie zasad zwolnienia warunkowego. UE nałożyła sankcje na rosyjskich urzędników za próbę jego otrucia i uwięzienie.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez PE. Została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje, broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa.

W październiku rosyjskie służby więzienne uznały Nawalnego za ekstremistę i terrorystę, ale jednocześnie wykluczyły z kategorii więźniów skłonnych do ucieczki. O tej decyzji poinformował w poniedziałek sam Nawalny.

W komunikacie zamieszczonym na Instagramie opozycjonista wyjaśnił, że został wezwany na posiedzenie komisji, która rozpatrywała usunięcie go z kategorii "więźniów skłonnych do ucieczki". Decyzja była pozytywna. Następnie komisja opowiedziała się za tym, by Nawalnego umieścić w kategorii ekstremistów i terrorystów.

- To dobra wiadomość. Rejestry "ekstremistyczny" i "terrorystyczny" nie są tak męczące, jak "zbieg" - dodał Nawalny. Przypomniał, że co dwie godziny musi potwierdzać swą obecność na terenie kolonii karnej. Teraz takie nieustanne kontrole nie będą potrzebne.

Nawalny wyjaśnił także, że większość więźniów uznanych w kolonii karnej za "ekstremistów", to muzułmanie, a także nacjonaliści i fanatyczni kibice piłkarscy.

Opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Wiosną br. założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją została uznana za "organizację ekstremistyczną". We wrześniu wobec Nawalnego wszczęta została sprawa karna dotycząca powołania organizacji ekstremistycznej.

TOK FM PREMIUM