Krajowa Rada Sądownictwa usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa została usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - informuje TVN24.
Zobacz wideo

Za usunięciem Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa padło 86 głosów, 6 głosów było wstrzymujących się. Jak informuje TVN24, główne zarzuty, które formułowano przeciwko nowej KRS, dotyczyły braku jej niezależności od władzy.

Głosowanie odbyło się prawie półtora roku po złożeniu wniosku w sprawie usunięcia neo-KRS z organizacji. Do tej pory z powodu pandemii Europejska Sieć Rad Sądownictwa nie zorganizowała posiedzenia, podczas którego wniosek zostałby poddany pod głosowanie.

- Dzisiaj Walne Zgromadzenie zagłosowało za wyrzuceniem polskiej KRS. Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) uznała, że polska KRS nie stoi na straży niezawisłości polskiego sądownictwa. Nie broni sędziów w sposób, który byłby zgodny z jej rolą gwaranta niezawisłości sądownictwa - mówił podczas konferencji prasowej Filip Donati, przewodniczący ENCJ.

- Była to decyzja w obronie wartości Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz w obronie wartości na których musi być oparta każda z poszczególnych Rad - dodał. 

- Nie zamykamy drzwi przed polską KRS. Gdy spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością przyjmiemy ją w nasze szeregi - zapewniono podczas konferencji.

- Nie jest to decyzja, którą chcielibyśmy świętować. KRS była jednym z członków-założycieli ENCJ i wniosła ogromny wkład w pracę naszej sieci - mówili przedstawiciele Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

- Decyzja o wyrzuceniu jednego z naszych członków jest decyzją kontrintuicyjną. Nie podjęliśmy jej z lekkim sercem - podkreślili, uzasadniając decyzję.

TOK FM PREMIUM