Kwatera Główna NATO: Nasze kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską
Według Kwatery Głównej NATO Polska poinformowała w środę Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Członkowie Sojuszu "stoją w pełnej solidarności z Polską i innymi sojusznikami dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś", a odpowiedzialność za kryzys ponosi reżim Aleksandra Łukaszenki - ocenia NATO.
We wtorek o sytuacji na granicy z Białorusią rozmawiali sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg i prezydent Andrzej Duda. - "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - napisał na Twitterze Stoltenberg.
Zaostrzenie kryzysu na granicy
Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od wielu tygodni. Tysiące migrantów koczują w lasach w pasie przygranicznym, tkwiąc w kleszczach polskich i białoruskich pograniczników. W poniedziałek kryzys wyraźnie się zaostrzył - od rana na wysokości przejścia granicznego w Kuźnicy zbierała się coraz większa grupa migrantów, których w drodze do granicy eskortowały białoruskie służby. Przedstawiciele rządu informowali, że jest to "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". W związku z tymi wydarzeniami przejście w Kuźnicy zostało zamknięte do odwołania.
W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zwołał naradę na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.
Stan wyjątkowy
Straż Graniczna podaje, że od początku roku zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.
Do strefy stanu wyjątkowego nie mają wstępu między innymi dziennikarze czy medycy-wolontariusze, choć o dopuszczenie tych drugich apelował niedawno sam prymas Wojciech Polak.
DOSTĘP PREMIUM
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Joe Biden przyleci do Polski. Kancelaria Prezydenta potwierdza
- Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu!". Służby ostrzegają
- Doświadczona, młoda, buntownicza. Platforma Obywatelska [596. Lista Przebojów TOK FM]
- Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie
- Śnieżyce przechodzą nad Polską. Bardzo trudne warunki na drogach