Kwatera Główna NATO: Nasze kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską
Według Kwatery Głównej NATO Polska poinformowała w środę Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Członkowie Sojuszu "stoją w pełnej solidarności z Polską i innymi sojusznikami dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś", a odpowiedzialność za kryzys ponosi reżim Aleksandra Łukaszenki - ocenia NATO.
We wtorek o sytuacji na granicy z Białorusią rozmawiali sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg i prezydent Andrzej Duda. - "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - napisał na Twitterze Stoltenberg.
Zaostrzenie kryzysu na granicy
Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od wielu tygodni. Tysiące migrantów koczują w lasach w pasie przygranicznym, tkwiąc w kleszczach polskich i białoruskich pograniczników. W poniedziałek kryzys wyraźnie się zaostrzył - od rana na wysokości przejścia granicznego w Kuźnicy zbierała się coraz większa grupa migrantów, których w drodze do granicy eskortowały białoruskie służby. Przedstawiciele rządu informowali, że jest to "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". W związku z tymi wydarzeniami przejście w Kuźnicy zostało zamknięte do odwołania.
W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zwołał naradę na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.
Stan wyjątkowy
Straż Graniczna podaje, że od początku roku zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.
Do strefy stanu wyjątkowego nie mają wstępu między innymi dziennikarze czy medycy-wolontariusze, choć o dopuszczenie tych drugich apelował niedawno sam prymas Wojciech Polak.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
PiS "w pewnej defensywie", ale opozycja też musi uważać. "To dziś główny kłopot"
- Hollywoodzcy scenarzyści mogą już wrócić do pracy. Wynegocjowali "niezbędne zabezpieczenia"
- Koniec strefy Schengen bliżej niż dalej? Jest jeden "bezpiecznik"
- Siedzą w szpitalnej sali, a czują się, jak w kosmosie. "Na terenie Polski to nowość"
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję