Kwatera Główna NATO: Nasze kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską

Kraje sojusznicze NATO stoją w pełnej solidarności z Polską i innymi sojusznikami dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś - poinformowała Kwatera Główna NATO. Jak przekazano, "Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne".
Zobacz wideo

Według Kwatery Głównej NATO Polska poinformowała w środę Radę Północnoatlantycką o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Członkowie Sojuszu "stoją w pełnej solidarności z Polską i innymi sojusznikami dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś", a odpowiedzialność za kryzys ponosi reżim Aleksandra Łukaszenki - ocenia NATO.

We wtorek o sytuacji na granicy z Białorusią rozmawiali sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg i prezydent Andrzej Duda. - "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

Zaostrzenie kryzysu na granicy

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od wielu tygodni. Tysiące migrantów koczują w lasach w pasie przygranicznym, tkwiąc w kleszczach polskich i białoruskich pograniczników. W poniedziałek kryzys wyraźnie się zaostrzył - od rana na wysokości przejścia granicznego w Kuźnicy zbierała się coraz większa grupa migrantów, których w drodze do granicy eskortowały białoruskie służby. Przedstawiciele rządu informowali, że jest to "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". W związku z tymi wydarzeniami przejście w Kuźnicy zostało zamknięte do odwołania.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zwołał naradę na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

We wtorek zostało w Sejmie zwołane nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego przedstawiciele rządu informowali o sytuacji na granicy.

Stan wyjątkowy

Straż Graniczna podaje, że od początku roku zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Do strefy stanu wyjątkowego nie mają wstępu między innymi dziennikarze czy medycy-wolontariusze, choć o dopuszczenie tych drugich apelował niedawno sam prymas Wojciech Polak. 

TOK FM PREMIUM