Łukaszenka: Przedstawiłem Merkel propozycję rozwiązania sytuacji na granicy z UE

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel "przedstawił propozycję rozwiązania sytuacji" na granicy z UE i że spodziewa się drugiej rozmowy z niemiecką polityk.
Zobacz wideo

- Przedstawiłem propozycję rozwiązania sytuacji – mówił Łukaszenka, cytowany przez służbę prasową.

Według jej komunikatu Merkel ma "omówić tę kwestię z członkami UE". - A następnie ma się odbyć jeszcze jedna rozmowa - podano.

Łukaszenka oświadczył, że z rozmówczynią zgodzili się, że "eskalacja nikomu nie jest potrzebna, ani UE, ani Białorusi". - I dopuścić eskalacji, jak by ktoś tego nie chciał, nie możemy – powiedział Łukaszenka, przekonując, że Białoruś "nigdy nie dążyła do eskalacji".

Komunikat Merkel

Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.

Wczesniej kanał Puł Pierwogo na Telegramie poinformował, że "rozmowa Łukaszenki z p.o. kanclerza Niemiec trwała około 50 minut". W trakcie rozmowy "omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej".

W rozmowie "poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy".

Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM