Czechy też zaostrzą obostrzenia pandemiczne. "Sytuacja jest krytyczna"

Czeski rząd chce zdecydowanie zaostrzyć restrykcje pandemiczne. - Sytuacja jest krytyczna. Nie mamy czasu - mówił w tamtejszej telewizji premier Andrej Babisz. Od poniedziałku w Czechach żaden rodzaj testu - wykonywany na własną rękę - nie będzie już potwierdzał bezinfekcyjności.
Zobacz wideo

Formalna decyzja w tej sprawie ma zapaść na jutrzejszym posiedzeniu rządu. - Sytuacja jest krytyczna. Nie mamy czasu. Wygląda na to, że wszystkie ograniczenia, które wprowadzaliśmy, nie są wystarczające. Większość władzy chce wprowadzenia tzw. modelu bawarskiego - mówił w czeskiej telewizji publicznej premier Andrej Babisz. 

Czyli niepełnego lockdownu dla niezaszczepionych. - Jeśli chodzi o usługi czy wydarzenia masowe, to dostęp do nich będą mieli wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy - wyliczał premier. Podkreślał, że żaden rodzaj testu nie będzie już potwierdzał bezinfekcyjności.-  Autotesty zostaną całkowicie zniesione. Testy antygenowe będą uznawane tylko w placówkach medycznych i usługach socjalnych - wskazał Babisz. 

Babisz przypomniał, że tylko wczoraj wykryto 22 tysiące nowych przypadków zachorowań. Podkreślał też, że obecnie w szpitalach znajdują się prawie wyłącznie osoby niezaszczepione. Zaapelował ponownie do Czechów, by się szczepili. Do tej pory pełną dawkę szczepionki przyjęło 58 proc Czechów. 

Europa zaostrza restrykcje 

O północy z niedzieli na poniedziałek wszedł w życie ogólnokrajowy lockdown w Austrii dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 lub niebędących ozdrowieńcami. Osoby takie mogą opuszczać dom lub mieszkanie tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy artykułów codziennego użytku, wyjście do pracy lub wizyta u lekarza. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi - około jednej czwartej populacji.

Z uwagi na wzrost zakażeń w Bułgarii wprowadzono paszporty covidowe, w Słowacji będą one obowiązywać pracowników i klientów w powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej. W Berlinie i Bawarii wstęp do restauracji czy kin nie będzie możliwy dla posiadaczy testów, a jedynie zaszczepionych lub ozdrowieńców.

W środę w Sejmie posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik na konferencji prasowej przedstawili założenia projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

TOK FM PREMIUM