Portugalia. Kara za e-mail lub SMS wysłany do pracownika po godzinach pracy. A to tylko część zmian
Portugalski parlament zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi szefowie nie mogą kontaktować się z podwładnymi poza regulaminowymi godzinami pracy. To jedna ze zmian wprowadzanych w związku z gruntownym przemodelowaniem przez pandemię modelu pracy: pracownicy częściej pracują w domu, a nie w firmie.
Zgodnie z nowymi przepisami - od przyszłego roku firmy, zatrudniające więcej niż 10 pracowników, mogą zostać ukarane grzywną, jeśli skontaktują się z pracownikami poza godzinami pracy. - To krok w kierunku wyznaczenia jasnych granic niezbędnych do zachowania dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Powinna istnieć granica między czasem, w którym dominuje autorytet pracodawcy, a czasem, w którym powinna przeważać autonomia pracownika - napisała w komentarzu dla brytyjskiego "The Guardian" szefowa parlamentarnej frakcji socjalistów, którzy rządzą w Portugalii.
Ana Katarina Mendes argumentowała dalej, że pracownik ma prawo do życia, w którym nie chodzi tylko o pracę. - Wprowadzamy nowe przepisy, by nie zacierała się granica między czasem, który spędzamy pracując dla innych, a czasem rodzinnym, służącym do korzystania z życia - podkreśliła. I wskazywała, że relacja pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest nierówna. - Nie wystarczy zalecić, że ten ostatni ma prawo wyłączyć telefon komórkowy, zamknąć laptopa lub ignorować połączenia przychodzące w środku kolacji z rodziną. Do tego potrzebne są sankcje - oceniła polityczka.
Firm dołoży się do rachunków pracownika
Firmy, których pracownicy wykonują swoje obowiązki z domu, będą opłacać część rachunków domowych, na przykład rachunki za prąd czy za Internet.
Portugalia zdecydowała się też na ułatwienia dotyczące pracujących rodziców - będą oni mogli pracować w domu przez czas nieokreślony - bez uzyskania uprzedniej zgody pracodawcy. Dotyczyć to ma rodziców, których dzieci nie skończyły ósmego roku życia.
Rząd w Lizbonie ma nadzieję, że zmienione przepisy dotyczące pracy zdalnej przyciągną do kraju więcej obcokrajowców. Minister pracy mówiła niedawno, że Portugalia "to jedno z najlepszych miejsc na świecie dla tych cyfrowych nomadów i pracowników zdalnych, w którym mogą zamieszkać". Przedsiębiorców i freelancerów mają przyciągnąć wizy na pobyt czasowy. Portugalska Madera ma "cyfrową wioskę nomadów" z bezpłatnym Wi-Fi i przestrzeniami biurowymi. Podobne rozwiązania wprowadziła w Europie także Chorwacja.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników
- Alert RCB. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach