Austria wprowadza obowiązkowe szczepienia i całkowity lockdown, również dla zaszczepionych

Austria od najbliższego poniedziałku wprowadza lockdown dla wszystkich mieszkańców. Natomiast od lutego wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19. Decyzje tamtejszych władz mają związek z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.
Zobacz wideo

Od minionego poniedziałku w Austrii obowiązuje lockdown dla osób niezaszczepionych. Jednak austriackie władze stwierdziły, że aby pokonać czwartą falę - trzeba podjąć dalej idące kroki. Kanclerz Alexander Schallenberg ogłosił w piątek, że od najbliższego poniedziałku ograniczenia epidemiczne będą dotyczyć już wszystkich mieszkańców - zaszczepionych i niezaszczepionych. 

Lockdown będzie wprowadzony początkowo na 10 dni, ale z możliwością przedłużenia na maks. 20 dni. Będzie oznaczał, że mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu tylko do pracy, po niezbędne zakupy i do lekarza.

Obowiązkowe szczepienia

To niejedyne zmiany spowodowane pandemią. Od 1 lutego Austria wprowadza obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Kanclerz Schallenberg przyznał, że mimo miesięcy kampanii - nie udało się przekonać wystarczającej liczby mieszkańców do zaszczepienia się. Powiedział też, że niezaszczepienie się to - w jego opinii - atak na system opieki zdrowotnej. 

Jak podkreślają władze Austrii, to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który podejmuje tak zdecydowane działania w walce z pandemią. 

Poziom wyszczepienia w Austrii wynosi około 65 proc. społeczeństwa. 

TOK FM PREMIUM