Komisja Europejska chce objąć restrykcjami linie lotnicze odpowiadające za przemyt migrantów

Komisja Europejska zaproponuje we wtorek rozszerzenie kryteriów "czarnej listy" linii lotniczych, które nie mogą latać do UE. Chodzi o to, by na tę listę można było dodać przewoźników odpowiadających za przemyt migrantów - poinformowało Polską Agencję Prasową źródło unijne.
Zobacz wideo

Projekt będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę Europejską (kraje członkowskie). Decyzja pozwoli objąć zakazem lotów na terytorium UE te linie lotnicze, które odpowiadają za transport migrantów na Białoruś, a które nie współpracują z Unią w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku.

"Czarna lista" to wykaz przewoźników lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów lub ograniczeniom w wykonywaniu przewozów w ramach Unii Europejskiej, ponieważ nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa.

Ocena linii lotniczych odbywa się pod kątem międzynarodowych norm bezpieczeństwa, a zwłaszcza norm przyjętych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Unijny wykaz ma na celu nie tylko przyczynianie się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, lecz również pomoc liniom lotniczym i krajom w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą się one potem ubiegać o usunięcie z listy. Poza tym unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego stał się jednym z najważniejszych narzędzi zapobiegawczych, ponieważ motywuje państwa zmagające się z problemami w zakresie bezpieczeństwa do podjęcia działań, zanim konieczne stanie się wprowadzenie zakazu lotów.

Ma też powstać "czarna lista" odpowiedzialnych za kryzys

Z kolei w ubiegły poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta wkrótce. Mają się na niej znaleźć osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje mają być nałożone na ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś. W Brukseli pojawił się także postulat, aby sankcjami zostało objęte lotnisko w Mińsku, na które przylatują samoloty z migrantami.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM