Ważna decyzja ws. szczepień. EMA rekomenduje szczepionkę przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

Europejska Agencja Leków zarekomendowała w czwartek podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat.
Zobacz wideo

"Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby" - napisał w mediach społecznościowych Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

W komunikacie wydanym przez EMA czytamy, że u dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty (Pfizer) będzie niższa niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych. Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, będzie się ją podawać w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

EMA podała, że u dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg).

"Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych; obejmują m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze" - informują przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków.

EMA prześle teraz swoje zalecenie do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję.

Po ogłoszeniu decyzji przez EMA rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział: "Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek". - Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej - poinformował.

TOK FM PREMIUM