Czechy. Rząd ogłosił stan wyjątkowy. Możliwe ograniczenia. "Hospody mogą zamknąć wcześniej"

Kończący urzędowanie rząd Czech Andreja Babisza ogłosił w czwartek stan wyjątkowy, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni - podał portal informacyjny iDNES, powołując się na premiera.

Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.

Koronawirus. Obostrzenia w Czechach

Nadzwyczajnej regulacji najprawdopodobniej towarzyszyć będą ograniczenia. Mowa jest o odwołaniu jarmarków świątecznych, imprez masowych z udziałem więcej niż 1000 osób oraz zamknięcie w godzinach nocnych restauracji, barów i klubów. Szczegóły są ustalane i mają zostać przedstawione na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia Adama Vojtiecha.

Dziennikarz TOK FM Jakub Medek zwrócił uwagę na Twitterze, że jeszcze przedwczoraj, po naradzie z marszałkami województw, rząd odrzucił wniosek ministra zdrowia o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Medek podaje, że przedwczoraj w Czechach wykryto 25 tysięcy nowych przypadków zakażeń COVID-19, wczoraj 18 tysięcy, przy odpowiednio 130 i 80 tys. wykonanych testów.

Media zwracają uwagę, że Vojtiech przed posiedzeniem rządu spotkał się z przedstawicielami ekspertów tworzącego się nowego centroprawicowego rządu Petra Fiali. Stan wyjątkowy w Czech obowiązywał już wiosną 2020 r. przez 67 dni oraz od 5 października 2020 r. do 11 kwietnia 2021 r. przez 189 dni.

Czwarta fala pandemii gwałtownie rozwija się również w Polsce. Liczba zakażonych w ostatnich dniach przekracza u nas 28 tys. nowych przypadków dziennie.

TOK FM PREMIUM