Zełenski: Oczekuję, że Putin publicznie powie, że nie planuje ataku na Ukrainę

Putin powinien publicznie powiedzieć, że Rosja nie przygotowuje ataku na Ukrainę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że oczekuje, iż rosyjski prezydent Władimir Putin publicznie oświadczy, że nie planuje ataku na Ukrainę. Dodał, że liczba rosyjskich wojskowych przy ukraińskich granicach jest niższa niż wiosną.

Oszacował też, że obecnie przy ukraińskich granicach jest mniej rosyjskich żołnierzy niż wiosną tego roku. - Uważam, że sytuacja na pewno nie jest gorsza niż wiosną - wskazał.

- Widzimy bardzo często rotacje. Jest to (robione) po to, by pokazywać nam, pokazywać to informacyjnie, pokazywać satelitom i innym danym wywiadowczym, że trwa koncentracja. Widzimy czasami też zwiększenie (ilości) sprzętu (...) - powiedział Zełenski. Nie wykluczył eskalacji sytuacji.

Zwrócił też uwagę na "bardzo niebezpieczną retorykę" ze strony Rosji. - Często mówił o NATO, o rozlokowaniu wojsk... Ta historia z NATO zawsze działała na ich wewnętrznych odbiorców - dodał.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM