Wielka Brytania podnosi poziom zagrożenia koronawirusowego do czwartego i przyspiesza szczepienia trzecią dawką

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii został podniesiony do czwartego w pięciostopniowej skali. Premier Boris Johnson ogłosił, że wszyscy dorośli mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają przed końcem tego roku mieć możliwość przyjęcia dawki przypominającej szczepionki.
Zobacz wideo

Poziom czwarty zagrożenia oznacza, że koronawirus jest w powszechnym obiegu, zaś poziom transmisji wirusa jest wysoki lub rośnie wykładniczo, w związku z tym należy utrzymać zasady dystansu społecznego.

Również poziom trzeci oznacza, że wirus jest w powszechnym obiegu, ale nie ma w definicji stwierdzenia o wysokim lub wykładniczym poziomie transmisji i pozwala na stopniowe rozluźnianie dystansu społecznego.

"Transmisja COVID-19 jest już wysoka lokalnie, głównie nadal napędzana przez deltę, ale pojawienie się omikronu stwarza dodatkowe i szybko rosnące zagrożenie dla społeczeństwa i służby zdrowia. Wstępne dowody wskazują, że omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta i ochrona zapewniana przez szczepionki przed objawową chorobą wywołaną przez omikron jest niższa. Dane dotyczące ciężkości choroby będą jaśniejsze w nadchodzących tygodniach, ale już teraz zdarzają się hospitalizacje z powodu omikronu i prawdopodobnie będą one szybko wzrastać" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Trzeci poziom zagrożenia koronawirusowego w Wielkiej Brytanii obowiązywał od maja, zaś od momentu wprowadzenia systemu zagrożenie nigdy nie zostało jeszcze obniżone poniżej poziomu trzeciego.

Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych

Premier Boris Johnson ogłosił, że wszyscy dorośli mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają przed końcem tego roku mieć możliwość przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19. 

Do tej pory wyznaczoną przez rząd datą na osiągnięcie tego celu był 31 stycznia 2022 r., ale z racji rozprzestrzeniającego się coraz szybciej wariantu omikron Johnson powiedział, że trzeba zwiększyć tempo podawania dawek przypominających. - Obawiam się, że stoimy teraz w obliczu sytuacji kryzysowej w naszej walce z nowym wariantem omikron i musimy pilnie wzmocnić nasz mur ochronny w postaci szczepionki, aby utrzymać bezpieczeństwo naszych przyjaciół i bliskich. Wiemy z gorzkiego doświadczenia, jak rozwijają się te krzywe wykładnicze - mówił Johnson w przemówieniu.

- Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości: nadchodzi fala omikronu i obawiam się, że teraz jest jasne, że dwie dawki szczepionki po prostu nie wystarcz±, aby zapewnić poziom ochrony, którego wszyscy potrzebujemy. Ale dobrą wiadomością jest to, że nasi naukowcy są pewni, że trzecią dawką - wszyscy możemy przywrócić nasz poziom ochrony - podkreślił.

DOSTĘP PREMIUM