"W styczniu czeka nas szósta fala epidemii, napędzana omikronem". Francuscy lekarze ostrzegają

W styczniu Francja zostanie uderzona szóstą falą epidemii COVID-19, która będzie napędzana przez bardziej zaraźliwy wariant omikron - ostrzegł w poniedziałek dyrektor grupy paryskich szpitali AP-HP Martin Hirsch.
Zobacz wideo

Francja wciąż znajduje się w środku piątej fali zachorowań, wywoływanych przez wariant delta koronawirusa, ale w styczniu nadejdzie kolejny szczyt infekcji, napędzany przez wariant omikron - powiedział Hirsch na antenie radia RTL.

W ostatnim tygodniu, każdego dnia we Francji wykrywano średnio 48 tys. nowych infekcji, na początku listopada ten wskaźnik wynosił mniej niż 10 tys. i od tego czasu nieustannie rośnie - wynika z zestawienia Agencji Reutera. Podobną liczbę zakażeń notowano w tym kraju tylko podczas drugiej fali epidemii jesienią 2021 roku.

W niedzielę wieczorem premier Wielkiej Brytanii ogłosił, że do Wielkiej Brytanii nadchodzi "wielka fala" zakażeń koronawirusem związanych z wariantem omikron. Dodał, że do powstrzymania jej nie wystarczy zaszczepienie dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 i wezwał do przyjęcia dawki przypominającej.

Ostatnio firma Pfizer informowała, że wstępne wyniki badań laboratoryjnych pokazały, że trzy dawki ich szczepionki przeciw COVID-19 generują wystarczającą ilość przeciwciał, by zwalczyć infekcję nowym wariantem koronawirusa omikron. Dodano, że dwie dawki szczepionki dawały znacznie niższą ochronę przed omikronem, ale trzeci zastrzyk zwiększył produkcję przeciwciał 25-krotnie.

TOK FM PREMIUM