Wielka Brytania. Zmarł pierwszy pacjent z omikronem. Boris Johnson potwierdza

Zmarł co najmniej jeden pacjent w Wielkiej Brytanii zakażony wariantem omikron koronawirusa - poinformował w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson.
Zobacz wideo

- Niestety tak, omikron powoduje hospitalizacje i niestety, potwierdzono, że co najmniej jeden pacjent z omikronem zmarł - powiedział Johnson przy okazji wizyty w punkcie szczepień w Londynie. - Więc myślę, że musimy zostawić na boku ideę, że jest to w jakiś sposób łagodniejsza wersja wirusa i po prostu uznać samo tempo, w jakim się on rozprzestrzenia lokalnie. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest przyjęcie dawki przypominającej - dodał.

Poinformował też, że wariant omikron stanowi już 40 proc. nowych zakażeń wykrywanych w Londynie i "jutro będzie to większość przypadków" w stolicy.

Wcześniej w poniedziałek minister zdrowia Sajid Javid powiedział, że w Wielkiej Brytanii w szpitalach przebywa około 10 pacjentów zakażonych wariantem Omikron.

W niedzielę w Wielkiej Brytanii poinformowano o wykryciu 1239 nowych przypadków wariantu Omikron, co stanowi najwyższy dzienny wzrost i prawie dwukrotnie przewyższa poprzedni rekord odnotowany w sobotę. Całkowita liczba przypadków tego wariantu w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 3137.

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wariantu w niedzielę podwyższony został poziom zagrożenia koronawirusowego z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali.

DOSTĘP PREMIUM