"Trudno będzie wszcząć poszukiwania". Ekspertka o sytuacji porwanego polskiego marynarza
Polski marynarz został porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Oprócz Polaka z pokładu statku uprowadzono też innych członków załogi. Polskie MSZ powołało w tej sprawie międzyresortowy sztab kryzysowy. Jak wyjaśniała w TOK FM prof. Akademii Marynarki Wojennej dr hab. Katarzyna Wardin, porwania w tym rejonie to niestety smutna codzienność. - To obszar podwyższonego ryzyka. Statki powinni przechodzić przez niego z obstawą, ochroną albo bardzo ostrożnie ze wzmożoną wachtą i obostrzeniami - mówiła ekspertka.
Przyznała jednocześnie, że jednostka, na której najpewniej znajdują się uprowadzeni marynarze, nie jest już na terenie patrolowanym przez międzynarodowe służby. - Problem jest o tyle trudny, że ten skiff, udał się w deltę rzeki Niger. To jest przeogromny obszar. Trudno będzie wszcząć poszukiwania - ostrzegała prof. Wardin.
Tym bardziej, że za akcję odpowiedzialne są już władze Nigerii. - Wszystko jest po ich stronie i nikt nie może w to ingerować. A one, trzeba to otwarcie przyznać, są prawie bezsilne jeśli chodzi o ten obszar. To teren trudny w penetracji i obarczony elementem przestępczości - wyjaśniała gościni TOK FM.
"30 milionów ludzi bez środków do życia"
Ekspertka tłumaczyła też, dlaczego właśnie w tym rejonie często dochodzi do porwań marynarzy. Główny czynnik to po prostu bieda i chęć uzyskania okupu za uprowadzonych. - Zatoka Gwinejska to obszar bogaty w zasoby naturalne ożywione, czyli ryby. Jednak ten ostatni zasób jest bardzo mocno przetrzebiony ze względu na nieuregulowane połowy, które stanowią grubo ponad połowę wszystkich w tym obszarze. Niestety, prowadzą je kraje trzecie, nawet te z Unii Europejskiej - wyjaśniała prof. Wardin.
Do tego należy dodać działania koncernów naftowych, które operują w Zatoce Gwinejskiej ze względu na złoża ropy i gazu. - One kompletnie nie zwracają uwagi na to, jakie spustoszenie zostawiają w środowisku naturalnym. To sprawia, że około 30 milionów ludzi, którzy funkcjonowali dzięki połowom w delcie Nigru i Zatoce Gwinejskiej, zostało praktycznie bez środków do życia - podsumowała gościni TOK FM.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- Billboardy WOŚP to agitacja wyborcza? Natychmiastowa reakcja Owsiaka
- Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier
- Brawurową jazdą zebrał 265 punktów karnych. Nie wie dlaczego uciekał
- "Zielona granica" z kolejnym sukcesem. W 10 dni film obejrzało ponad 424 tys. widzów
- Głosowanie za granicą. O czym pamiętać? Pytamy MSZ, co z Polakami mieszkającymi w Ukrainie