Certyfikaty covidowe po dwóch dawkach szczepionki będą ważne krócej. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Od 1 lutego 2022 certyfikaty covidowe wydane po przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 będą ważne przez dziewięć, a nie jak dotąd 12 miesięcy. Przepisy w tej sprawie przyjęła Komisja Europejska.
Zobacz wideo

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego 2022 i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające.

1 lutego 2022 będzie dniem, w którym nowe przepisy zaczną obowiązywać w 27 krajach UE. Do tego czasu w całej Wspólnocie mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Co istotne, po przyjęciu dawki przypominającej ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja - obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony.

Dlaczego ważność certyfikatu covidowego po przyjęciu dwóch dawek szczepionki ustalono na akurat dziewięć miesięcy? KE argumentuje, że kierowała się wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które przyjęcie dawki przypominającej (potocznie nazywanej trzecią) zaleca najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień.

- Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące, "aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły się dostosować (do nowego wymogu), a obywatele będą mieli (zapewniony) dostęp do dawek przypominających".

Jak podała KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.

DOSTĘP PREMIUM