"Święta nie powinny być iskrą, która rozpali ogień omikronu". W Niemczech apele o ograniczenie kontaktów

Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach powiedział, że fala zakażeń wariantem delta koronawirusa jest w kraju powoli opanowywana, ale trzeba założyć, że fali infekcji omikronem "nie da się już zapobiec". Ostrzegł, że konieczne jest ograniczenie kontaktów już w okresie świątecznym.
Zobacz wideo

Minister zdrowia Niemiec podkreślił, że szczepienia przypominające są istotnym elementem w walce z wirusem. Jak dodał Karl Lauterbach, po dawce wzmacniającej szczepionka jest w ponad 90 procentach skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby.

Szef Instytutu im. Roberta Kocha Lotharem Wielerem, który brał udział w konferencji z ministrem zdrowia, ostrzegł, że "święta Bożego Narodzenia nie powinny być iskrą, która rozpali ogień omikronu". W tym celu konieczne jest ograniczenie kontaktów już w okresie świątecznym - podkreślił.

Niemcy. Surowsze obostrzenia także dla zaszczepionych od 28 grudnia

Konferencja Lauterbacha i szefa RKI odbyła się dzień po spotkaniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premierów krajów związkowych, na którym uzgodniono, że dodatkowe środki w walce z koronawirusem, które dotyczą także osób zaszczepionych i rekonwalescentów, będą obowiązywać dopiero od 28 grudnia.

W myśl nowych zasad prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane). Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe, powinny odbywać się bez udziału publiczności. W sylwestra i Nowy Rok obowiązuje zakaz zgromadzeń i sprzedaży fajerwerków. Ponadto osoby niezaszczepione objęte są obowiązującymi już ograniczeniami: prywatne spotkania są dla nich dozwolone tylko z jednym domownikiem i dwiema dodatkowymi osobami.

7 stycznia rząd federalny i władze krajów związkowych planują dokonać oceny sytuacji i przedyskutować dalsze działania.

Wjazd z Polski do Niemiec

W Niemczech obowiązują obostrzenia także jeśli chodzi o wjazd na terytorium kraju. Wszyscy, którzy chcieliby pojechać tam z Polski na święta, muszą pamiętać, że jesteśmy uznawani przez Niemcy za kraj wysokiego ryzyka. Przed przyjazdem należy zatem dokonać zgłoszenia przez elektroniczny formularz formularz lokalizacyjny.

Ponadto wjechać do Niemiec można jedynie z ważnym paszportem covidowym lub negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Niezaszczepionych obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Można się z niej zwolnić, wykonując test najwcześniej piątego dnia po przyjeździe do Niemiec.

DOSTĘP PREMIUM