Święta w Europie z ograniczeniami. "Żadnych pocałunków i uścisków"
Premier Kyriakos Micotakis wezwał we wtorek Greków, by przed świątecznymi spotkaniami robili testy do samodzielnego wykonania. Zapowiedział także, że rząd zapewni zarówno zaszczepionym, jak i niezaszczepionym obywatelom dwa bezpłatne autotesty do wykorzystania w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Od środy rząd Republiki Cypryjskiej zaleca, by osoby zaszczepione planujące wizyty świąteczne wykonały autotest, natomiast osoby niezaszczepione powinny wykonać test antygenowy w ciągu 48 godzin przed wizytą. W domu może przebywać jednocześnie maksymalnie 20 osób, łącznie z mieszkańcami i dziećmi. Od 22 grudnia do 6 stycznia 2022 r. dzieci w wieku 12-17 lat będą mogły wejść do placówek gastronomicznych po przedstawieniu negatywnego testu antygenowego ważnego przez 72 godziny, pod warunkiem, że towarzyszy im w pełni zaszczepiony opiekun.
Święta na północy z limitami
W Skandynawii władze Danii wprowadziły limit 10 osób podczas świątecznych przyjęć w prywatnych domach. Rz±d Norwegii ogłosił z kolei, że w mieszkaniach można gościć do 10 osób, a w okresie świąt do 20. Zaleca się zachowywanie odstępów oraz unikanie uścisków. W Szwecji restrykcje polegające na limitach zgromadzeń nie dotyczą spotkań w prywatnych domach z wyjątkiem wynajmowanych lokali; wówczas impreza może liczyć do 50 osób. W domach szwedzkie władze zalecają świąteczne spotkania w mniejszym gronie, w grupie do 5-10 zaszczepionych osób.
Ograniczenia w Niemczech
W Niemczech osoby niezaszczepione mogą się spotykać tylko z dwiema osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych. Rząd federalny i rządy krajów związkowych nie zdecydowały się na wprowadzenie przed Bożym Narodzeniem ograniczeń w kontaktach dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Dopiero od 28 grudnia obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach dla osób nieszczepionych, ale też zaszczepionych i wyleczonych, ponieważ prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane).
W Holandii lockdown, we Francji brak pocałunków
W Holandii Boże Narodzenie obchodzone jest w warunkach ścisłego lockdownu, który wprowadzono w ubiegłym tygodniu ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wariantu omikron. Podczas świąt gospodarstwo domowe może przyjąć do czterech gości, a później - do dwóch.
Premier Francji Jean Castex podczas przemówienia telewizyjnego zalecił mieszkańcom kraju, by w czasie świąt ograniczyli liczbę gości "do sześciu lub ośmiu", z zachowaniem "zdrowego rozsądku". Pozostałe wskazówki są zgodne z zaleceniami Rady Naukowej, a mianowicie: test PCR (jako najbardziej wiarygodny), antygenowy lub autotest w dniu imprezy/spotkania lub dzień wcześniej oraz żadnych pocałunków czy uścisków. Premier przypomniał też, by wietrzyć pokoje przez kilka minut co godzinę.
Czechy i Słowacja
W Czechach nie ma żadnych ograniczeń w spotkaniach w gronie rodzinnym. Władze zaapelowały o unikanie lub ograniczenie zgromadzeń, zalecają też wcześniejsze przeprowadzenie testów. Do godziny 23.59 w dniu 25 grudnia obowiązuje w Czechach stan wyjątkowy i w związku z tym do restauracji, barów, gospód mogą wejść tylko osoby z certyfikatami covidowymi, poświadczającymi zaszczepienie się lub przechorowanie COVID-19. Przy jednym stole może siedzieć sześć osób, które nie mieszkają wspólnie. Podczas świątecznych spotkań organizowanych w restauracjach może w nich uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Od 26 grudnia i podczas nocy sylwestrowej przy stole w restauracji będą mogły siedzieć cztery osoby, a na imprezie może być ich co najwyżej 50.
Na mocy stanu wyjątkowego wprowadzonego na Słowacji obowiązuje godzina policyjna, więc formalnie rzecz biorąc zakaz wychodzenia z domów obowiązuje w godz. 20-5. Obowiązuje też zakaz gromadzenia się więcej niż sześciu osób, o ile nie mieszkają one razem.
Włosi stawiają na testy
We Włoszech zaleca się wykonanie testu przed rodzinnymi spotkaniami. W związku z błyskawicznym szerzeniem się wariantu Omikron koronawirusa wprowadzony został ponownie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem, tym samym nie będzie można zorganizować imprez sylwestrowych na placach. Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z Covid-19, wymagana będzie w barach i restauracjach.
Wielka Brytania i Ukraina
Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona ludzie mogą realizować swoje świąteczne plany, ale powinni zachować ostrożność i stosować się do rad, takich jak wietrzenie pomieszczeń i poddawanie się testom przed wizyt± u osób starszych lub innych szczególnie narażonych na zachorowanie krewnych.
Na Ukrainie nie planuje się dodatkowych restrykcji na okres świąteczno-noworoczny, ale – jak zapowiadaj± władze – może się to zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Ukraina podzielona jest na tzw. strefy epidemiczne, dla których przewidziany jest różny stopień ograniczeń. W strefie żółtej i czerwonej przy wejściu do lokali gastronomicznych czy placówek kulturalnych sprawdzane są certyfikaty covidowe. W całym kraju w pomieszczeniach użytku publicznego i w transporcie miejskim należy nosić maseczki. Większość ukraińskich chrześcijan obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia.
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Generał Skrzypczak poruszony doniesieniami o inwigilacji. "Nie wiem, czym sobie zasłużyłem"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
"Nie umią w te klocki". Sienkiewicz o błędach PiS w relacjach z Ukrainą
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"
- Zmarł po kąpieli w Bałtyku. "Miał rany na skórze"