Rosja. Sąd Najwyższy nakazał likwidację organizacji Memoriał

Sąd Najwyższy Rosji nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Adwokatka organizacji zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

Kreml oskarżał Memoriał o naruszenie ustawy o agentach zagranicznych oraz ochronę terrorystów. Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku prokuratury generalnej w sprawie likwidacji organizacji Memoriał - ogłosiła sędzia Anna Nazarowa.

Adwokatka organizacji Maria Ejsmont zapowiedziała odwołanie się od wyroku w Rosji i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - podaje Reuters. Oceniła, że decyzja SN jest nielegalna i bezpodstawna.

- Sąd postanowił dziś zlikwidować Memoriał, najważniejsze rosyjskie stowarzyszenie badające represje z czasów radzieckich i propagujące prawdę o tamtym systemie. Symbolicznie niesłychanie znaczący krok - napisał na Twitterze Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej. 

Czym zajmował się Memoriał?

Memoriał powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji. Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM