Holandia. Kościoły utworzyły fundusz, by wesprzeć najuboższych w obliczu wysokich cen energii

Rząd Holandii zapowiedział, że w 2022 r. zrekompensuje każdemu gospodarstwu domowemu 400 euro w związku z wysokimi cenami energii. Tymczasem grupa kościołów, w tym Kościół katolicki, utworzyła fundusz, dzięki którego osoby niepotrzebujące rządowego wsparcia mogą je przekazać na rzecz najuboższych.

400 euro, które każde gospodarstwo domowe w Holandii ma otrzymać w związku z wysokimi cenami energii, można przekazać ludziom najbardziej potrzebującym. Za pośrednictwem fundusz, który utworzyły kościoły. - To była spontaniczna akcja – powiedział portalowi NOS pastor Kest Jelsma z Ommen we wschodniej części kraju. Jego zdaniem wielu mieszkańców Niderlandów nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy od rządu, bo stać ich na płacenie wysokich rachunków za energię.

Istnieje jednak grupa, która może mieć z tym problemy, i właśnie dlatego - jak wyjaśnił pastor - pojawił się pomysł utworzenia funduszu. Do inicjatywy duchownego przyłączył się m.in. Kościół katolicki, a także supermarkety.

Od przyszłego roku, poza obniżeniem podatku energetycznego, co przyniesie oszczędności rzędu 400 euro na gospodarstwo domowe, holenderski rząd zamierza przeznaczyć 200 mln euro na wsparcie najuboższych Holendrów w płaceniu rachunków za gaz i prąd.

Pieniądze zostaną przekazane samorządom, które rozdysponują je za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej.

DOSTĘP PREMIUM