Rosja. Sąd w Moskwie podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał
Decyzję podjęto dzień po tym , jak Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich.
O decyzji moskiewskiego sądu poinformowało radio Echo Moskwy. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia.
Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm". Memoriałowi zarzucono również "kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi".
Jak relacjonuje Echo Moskwy, prokurator przekonywał, że centrum obrony praw człowieka Memoriału "prowadzi nieprzejrzystą księgowość, ukrywa informacje o zagranicznym finansowaniu, nie realizując wymogów dotyczących oznaczania swoich publikacji". Twierdził również, jak podaje z kolei agencja Interfax, że w publikacjach organizacji były znamiona "uznania ekstremizmu i terroryzmu", zaś likwidacja "będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa".
"Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji"
Adwokaci Memoriału wskazali, że proces ma charakter polityczny. - Prawdziwa przyczyna to nie brak prawidłowego oznaczenia, to tylko pretekst. Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji – powiedział adwokat Witalij Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.
- Historycznemu Memoriałowi zarzucono, że oczernia ZSRR, a teraz organizacji praw człowieka zarzuca się, jakoby oczerniał Rosję – stwierdził inny adwokat Grigorij Wajpan.
Centrum praw człowieka Memoriał to struktura stowarzyszenia Memoriał, która zajmuje się monitoringiem praw człowieka w Rosji i przestrzeganiem w tym kraju norm prawa międzynarodowego w tym zakresie, a także pomocą uchodźcom i osobom przesiedlonym.
Posłuchaj:
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Inflacja w Polsce. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego
- Zmiany w Kodeksie pracy 2023 zaczną obowiązywać już w kwietniu. Sprawdź szczegóły
- "Gangster w otoczeniu komendanta Szymczyka". Szef policji pozywa dziennikarza "Gazety Wyborczej"
- Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Wybory samorządowe 2024. Kiedy się odbędą? Te terminy są najbardziej prawdopodobne
- Zasiłek dla bezrobotnych 2023. Ile wyniesie i kto go dostanie?