Rosja. Sąd w Moskwie podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał

Moskiewski sąd miejski podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Wnioskowała o to stołeczna prokuratura, argumentując, że organizacja ta złamała przepisy o "agentach zagranicznych".

Decyzję podjęto dzień po tym , jak Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich.

O decyzji moskiewskiego sądu poinformowało radio Echo Moskwy. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia.

Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm". Memoriałowi zarzucono również "kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi".

Jak relacjonuje Echo Moskwy, prokurator przekonywał, że centrum obrony praw człowieka Memoriału "prowadzi nieprzejrzystą księgowość, ukrywa informacje o zagranicznym finansowaniu, nie realizując wymogów dotyczących oznaczania swoich publikacji". Twierdził również, jak podaje z kolei agencja Interfax, że w publikacjach organizacji były znamiona "uznania ekstremizmu i terroryzmu", zaś likwidacja "będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa".

"Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji"

Adwokaci Memoriału wskazali, że proces ma charakter polityczny. - Prawdziwa przyczyna to nie brak prawidłowego oznaczenia, to tylko pretekst. Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji – powiedział adwokat Witalij Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.

- Historycznemu Memoriałowi zarzucono, że oczernia ZSRR, a teraz organizacji praw człowieka zarzuca się, jakoby oczerniał Rosję – stwierdził inny adwokat Grigorij Wajpan.

Centrum praw człowieka Memoriał to struktura stowarzyszenia Memoriał, która zajmuje się monitoringiem praw człowieka w Rosji i przestrzeganiem w tym kraju norm prawa międzynarodowego w tym zakresie, a także pomocą uchodźcom i osobom przesiedlonym.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM