Izrael już szczepi czwartą dawką. Ale na razie tylko wybrane grupy

Izrael jako pierwszy kraj na świecie rozpoczął podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Na razie jest ona dostępna dla pracowników służby zdrowia oraz osób powyżej 60. roku życia.
Zobacz wideo

W Izraelu czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło już około 20 tys. obywateli, a kolejne 100 tys. osób zapisało się na szczepienie - podał dziennik "The Times of Israel". Akcja szczepień rozpoczęła się w poniedziałek.

- Szczepionki chronią nas przed poważnym zachorowaniem i koniecznością poddania się kwarantannie, a opinia publiczna to rozumie - skomentował premier Naftali Benet. Rozpoczętą w poniedziałek akcję szczepień nazwał "wielkim sukcesem".

We wtorek pracownicy krajowej służby ratownictwa medycznego rozpoczynają kampanię w domach opieki, aby przeprowadzić szczepienia na miejscu.

Skutki czwartej dawki

Nie ma jeszcze dokładnych danych dotyczących skutków czwartej dawki szczepienia. W zeszłym tygodniu jeden z izraelskich szpitali rozpoczął badania wśród swojego personelu, ale wciąż nie opublikowano ich wyników.

Salman Zarka, który kieruje kampanią antycovidową w Izraelu, przyznał, że niewiele wiadomo o czwartej dawce, jednak wezwał tych, którzy mogą ją otrzymać, do zaszczepienia się. Zarka stwierdził także, że jest za wcześnie, aby mówić o udostępnieniu czwartej dawki wszystkim obywatelom, ale przewiduje, że może się tak stać w niedalekiej przyszłości.

Izrael nie planuje lockdownu

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia około dwie trzecie populacji Izraela, liczącej prawie 9,5 mln osób, otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a prawie 4,3 mln Izraelczyków otrzymało wszystkie trzy dawki. Wedle ministerstwa lockdown nie jest planowany. Zamiast zaostrzać restrykcje, izraelski rząd zdecydował się poluzować część z nich, m.in. pod presją właścicieli sklepów.

Izrael odnotował 6570 nowych przypadków w niedzielę, a w poniedziałek późnym popołudniem potwierdzono kolejne 6474 przypadki, co oznacza, że liczba aktywnych przypadków zakażenia w Izraelu wynosi ponad 41 tys.

210 pacjentów zakażonych COVID-19 jest hospitalizowanych, z czego 108 osób znajduje się w ciężkim stanie.

TOK FM PREMIUM