Kazachstan. Rośnie bilans ofiar zamieszek. Są wśród nich dzieci

Według najnowszych danych kazachskiego resortu zdrowia w czasie protestów zmarły co najmniej 164 osoby. Wśród nich jest trójka dzieci - dwaj chłopcy w wieku 11 i 15 lat oraz 4-letnia dziewczynka.

Do 164 wzrosła liczba osób, które zginęły podczas ostatnich zamieszek w Kazachstanie - podał tamtejszy resort zdrowia. Według niego 103 osoby straciły życie w mieście Ałmaty, w regionie Kyzyłorda - 21 osób, w obwodzie żambylskim - 10 osób, w rejonie Ałmaty - 8 osób.

Wśród ofiar śmiertelnych jest trójka dzieci - dwaj chłopcy w wieku 11 i 15 lat oraz 4-letnia dziewczynka.

Ministerstwo zdrowia informuje także, iż 2265 osób zwróciło się w czasie zamieszek o pomoc medyczną. W szpitalach przebywa 719 osób, z czego 83 są w stanie ciężkim.

Ponad 130 osób w aresztach

Z kolei minister spraw wewnętrznych Kazachstanu Jerłan Turgumbajew poinformował w niedzielę, że ponad 130 osób zostało osadzonych w aresztach w związku z zamieszkami w Kazachstanie. Są podejrzani o popełnienie "szczególnie ciężkich przestępstw".

Telewizja Chabar-24 donosi, iż organy ścigania zatrzymały podczas zamieszek w sumie 5969 osób, a "wielu z nich to obcokrajowcy".

Dodano, że wszczęto 125 śledztw przedprocesowych w sprawie stosowania przemocy wobec urzędników państwowych, chuligaństwa, morderstw, a także rozbojów i kradzieży.

Protesty w Kazachstanie

Gwałtowne protesty wybuchły w Kazachstanie w ubiegłą niedzielę. Były początkowo skierowane przeciwko wzrostowi cen paliw, a potem przybrały charakter polityczny. Podczas demonstracji wykrzykiwano hasła przeciwko poprzedniemu prezydentowi, 81-letniemu Nursułtanowi Nazarbajewowi, od którego - według protestujących - obecny przywódca Kasym-Żomart Tokajew przejął obowiązki szefa państwa tylko formalnie.

Do Kazachstanu zostały wysłane "siły pokojowe" Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), do której należy Kazachstan, Armenia, Białoruś, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. Według władz Kazachstanu porządek publiczny został w piątek przywrócony we wszystkich regionach kraju.

TOK FM PREMIUM