"Trudne, głębokie i konkretne". Ponad siedem godzin rozmów na linii USA-Rosja

Rozmowy Rosji i USA w sprawie stabilności strategicznej były trudne, głębokie i konkretne - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, który w Genewie przewodził rosyjskiej delegacji.

- Rozmowy były trudne, głębokie i konkretne – oświadczył Riabkow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Wiceminister dodał, że USA "poważnie podeszły" do rosyjskich propozycji.

Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały ok. 7,5 h z krótką przerwą na lunch - podała RIA Nowosti.

"Nie było dyskusji na temat liczby żołnierzy USA w Europie"

Liczba żołnierzy USA w Europie nie była przedmiotem poniedziałkowych rozmów z Rosją - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu rozmów z delegacją Rosji w Genewie.

Sherman stwierdziła, że kwestii liczebności wojsk amerykańskich w Europie nie było w porządku prawie 8-godzinnych rozmów w Genewie z rosyjską delegacją. Dodała, że nie przewiduje, by było to przedmiotem zapowiedzianych rozmów na forach Rady NATO-Rosja i OBWE.

"USA nie mogą odpuścić"

Po zakończeniu spotkania Sherman oznajmiła w czasie telekonferencji z dziennikarzami, że jeśli Rosja odejdzie od obecnych rozmów z USA, to znaczy że nie brała poważnie pod uwagę dyplomatycznego rozwiązania problemów. Zapowiedziała, że przekaże we wtorek NATO i Unii Europejskiej informacje o przebiegu rozmów w Genewie.

Riabkow powiedział rozpoczynając briefing dla prasy, że nie wolno nie docenić ryzyka realnego konfliktu związanego z ewentualnym fiaskiem dyplomacji.

Jak zauważył w wywiadzie dla CNN szef think tanku Global Situation Room, Brett Bruen, USA nie mogą ustąpić wobec jakichkolwiek żądań Rosji, wyartykułowanych w propozycji programu gwarancji jej bezpieczeństwa, ponieważ to tylko ośmieli Moskwę. Groźbom poważnych nacisków gospodarczych powinno towarzyszyć dozbrojenie Ukrainy - dodał Bruen.

To początek serii spotkań między przedstawicielami USA, NATO i OBWE oraz Rosji.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM