Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w plebiscycie FIFA

Robert Lewandowski zdobył nagrodę FIFA dla najlepszego piłkarza roku. Nagroda jest przyznawana od 1991 roku.
Zobacz wideo

Ogłoszenie wyników odbyło się w Zurychu. Polak triumfował w poprzedniej edycji tego plebiscytu.

W plebiscycie FIFA głosują selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych, dziennikarze, a także internauci. Każda z tych grup ma 25-procentowy udział w końcowym wyniku. Nagroda jest przyznawana od 1991 roku.

Głosy można było oddawać od 22 listopada do 10 grudnia.

Wręczenie nagród FIFA dla najlepszego piłkarza i piłkarki roku w związku z wymogami sanitarnymi odbyło się bez publiczności. 

Do finału plebiscytu na najlepszą piłkarkę roku awansowały Hiszpanki Jennifer Hermoso i Alexia Putellas (obie FC Barcelona) oraz Australijka Sam Kerr (Chelsea Londyn).

Podczas gali FIFA wybrani zostali również m.in. najlepsi trenerzy w futbolu kobiecym i męskim, bramkarka i bramkarz.

Lewandowski w minionym sezonie został mistrzem Niemiec z Bayernem i królem strzelców Bundesligi z dorobkiem 41 goli, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera oraz zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich.

Nie wystarczyło to jednak do sięgnięcia pod koniec listopada po prestiżową "Złotą Piłkę". Plebiscyt "France Football" za rok 2021 wygrał Messi przed Lewandowskim. Argentyńczyk triumfował z reprezentacją w mistrzostwach Ameryki Południowej i był najlepszym graczem tej imprezy.

W latach 2010-2015 "France Football" i FIFA wyróżniały wspólnie jednego zawodnika "Złotą Piłką FIFA", ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

DOSTĘP PREMIUM