W Austrii obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19. "Historyczna decyzja"

Parlamentarzyści austriackiej Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Przepisy będą obejmować mieszkańców Austrii powyżej 18 roku życia.

Austriackie media nazwały przegłosowanie przepisów o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19 "historyczną decyzją".

„Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament" – podsumowuje „Kronen Zeitung". Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty oraz protesty przeciwników nowych regulacji.

Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepieñ.

Rada Federalna będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać przyjęta zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.

Ustawa o obowiązku szczepieñ będzie obejmować osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Austrii. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub inne przeciwwskazania medyczne) grozić mogą grzywny, wynoszące nawet 3600 euro. 

DOSTĘP PREMIUM