KE proponuje nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. "Zaspokojenie potrzeb w związku z konfliktem"

Komisja Europejska proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej Ukrainie w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem - poinformowała w poniedziałek w Brukseli szefowa KE Ursula von der Leyen.
Zobacz wideo

Ursula von der Leyen ogłosiła nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji. - Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro. Ten ma pomóc teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makrofinansową tak szybko, jak to możliwe - mówiła szefowa KE. 

Zadeklarowała też, że "KE przejdzie do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 milionów euro". - Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makrofinansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju - zapewniła. 

Wiadomo już też, że Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejne 120 milionów euro. - Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności - wskazała Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przypomniała, że w zeszły piątek rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem dyskusji była "sytuacja na Ukrainie powstała w wyniku agresywnych działań Rosji".

Ursula von der Leyen zapewniła, że UE, "jak zawsze, w tych trudnych okolicznościach" wspiera Ukrainę.

Także dziś NATO poinformowało że "wzmacnia odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej". - Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europie Wschodniej - podała Kwatera Główna Paktu Północnoatlantyckiego. 

DOSTĘP PREMIUM