USA przekazały Rosji pisemną odpowiedź na żądania gwarancji bezpieczeństwa

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy - poinformował szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.
Zobacz wideo

Antony Blinken powiedział, że w przekazanej odpowiedzi USA zawarły również propozycje dotyczące wzajemnych ograniczeń, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe i kontrolę zbrojeń. Sekretarz stanu oznajmił, że równocześnie przekazana została odpowiedź NATO, która wzajemnie uzupełnia się z odpowiedzią USA.

- Nie ma i nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO - powiedział. Blinken podkreślił, że choć treść odpowiedzi na żądanie Moskwy nie jest publiczna, to jest zgodna z tym, co publicznie dotąd mówili przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena.

- Dokument jasno wykłada niektóre podstawowe zasady, co do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymamy i zawiera wiele z tego, co zostało powiedziane publicznie, w tym przeze mnie w ostatnich dniach i tygodniach - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji.

USA zachęca swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Blinken apelował do obywateli USA, którzy przebywają na terenie Ukrainy. - Usilnie zachęcamy obywateli USA do wyjazdu z Ukrainy przy wykorzystaniu komercyjnie dostępnych środków - powiedział. 

Jak stwierdził, amerykańskie władze mogą nie być w stanie im pomóc w warunkach wojny. - Nasze przesłanie do wszystkich Amerykanów na Ukrainie brzmi, aby zdecydowanie rozpatrzyli opuszczenie kraju, używając komercyjnych lub innych prywatnie dostępnych opcji - powiedział Blinken.

- Jeśli Rosja dokona inwazji, to cywile, w tym Amerykanie wciąż przebywający na Ukrainie, mogą znaleźć się w środku strefy konfliktu. Rząd USA może nie być w stanie pomóc tym osobom w tych okolicznościach - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM