Bawaria. Fala apostazji z Kościoła. Wszystko przez raport o księżach pedofilach

Po publikacji raportu o nadużyciach w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, wielu wiernych występuje z Kościoła.
Zobacz wideo

O sprawie pisze serwis "Deutsche Welle". Raport na temat seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży w archidiecezji Monachium i Fryzyngi został opublikowany 20 stycznia. Oskarża kardynałów i byłych arcybiskupów Friedricha Wettera i Josepha Ratzingera, a także obecnego - Reinharda Marxa o liczne uchybienia. W ekspertyzie mowa jest o co najmniej 497 ofiarach i 235 domniemanych sprawcach. Ale liczba ta może być większa.

Od czasu publikacji dokumentu w samym tylko Monachium doliczono się około 650 umówionych wizyt w celu apostazji - wynika z danych biura administracyjnego KVR. Urząd stanu cywilnego już wydłużył godziny pracy i zatrudnił dwie dodatkowe osoby.

Także inne bawarskie urzędy stanu cywilnego przygotowują się na zalew wnioskami o wystąpienie z Kościoła, w tym m.in. Ratyzbona, Ingolstadt czy Wuerzburg. I tak np. w  Ingolstadt - zarezerwowane są już wszystkie wizyty do połowy marca dotyczące wystąpienia z Kościoła - "urząd stanu cywilnego stworzy dodatkowe wizyty", jak poinformował rzecznik placówki. 

Wzrost wystąpień z Kościoła widać także np. Norymberdze. W tym roku na apostazję zdecydowało się już 371 katolików i protestantów - o 73 procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W Ebersbergu liczba apostazji wzrosła w pierwszych tygodniach tego roku prawie dwukrotnie. Do 26 stycznia 2021 r. było ich 17, w tym roku jest ich już 31.

W Bambergu w styczniu tego roku doszło do 83 rezygnacji, w tym 71 katolickich. - To o wiele więcej niż w ubiegłych latach - przyznał rzecznik bamberskiego USC.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM