Papież Franciszek o płaceniu podatków: To znak praworządności i sprawiedliwości

Płacenie podatków to "znak praworządności i sprawiedliwości" - powiedział w poniedziałek papież Franciszek, przyjmując na audiencji delegację włoskiego urzędu skarbowego. Jak dodał, fiskus jest często postrzegany jako "wkładanie rąk do kieszeni ludzi". Niepłacenie podatków nazwał "plagą".
Zobacz wideo

Podatki "powinny sprzyjać redystrybucji bogactwa, chroniąc godność ubogich i ostatnich, którym zawsze grozi to, że zostaną zmiażdżeni przez możnych" - oświadczył papież. Ocenił, że kiedy system podatkowy jest sprawiedliwy, "działa na rzecz dobra wspólnego".

Franciszek przypomniał, że w Biblii nie brakuje odniesień do kwestii podatków.

- Biblia nie demonizuje pieniędzy, ale zachęca do tego, by zrobić z nich dobry użytek i by nie być ich niewolnikiem, nie otaczać ich bałwochwalczym kultem. Nie jest łatwo zrobić dobry użytek z pieniędzy, nie jest łatwo - zauważył.

- Dzisiaj, tak jak w czasach Biblii, ten, kto pobiera podatki, narażony jest na to, że będzie postrzegany w społeczeństwie jako wróg - mówił papież. Dodał: "Niestety pewna mentalność podejrzeń może rozszerzać się i na tych, których zadaniem jest sprawić, aby prawo było przestrzegane".

Zdaniem Franciszka "praworządność w dziedzinie fiskalnej jest sposobem zrównoważenia relacji społecznych poprzez wyeliminowanie korupcji, niesprawiedliwości i nierówności". Papież apelował: "Działajmy na rzecz tego, aby rosła kultura dobra wspólnego - to jest ważne - i aby poważnie traktowano powszechne przeznaczenie dóbr, które stanowi ich pierwszy cel".

Zwracając się do pracowników urzędów skarbowych, Franciszek zauważył: "Wasza praca wydaje się niewdzięczna w oczach społeczeństwa, które w centrum umieszcza własność prywatną jako absolut i nie jest w stanie podporządkować jej stylowi wspólnoty i dzielenia dla dobra wszystkich". Mówił o przypadkach oszustw podatkowych, pracy na czarno, "szerzącej się nielegalności".

- Ale możecie też opowiedzieć o uczciwości wielu osób, które nie uchylają się przed obowiązkami, płacą należne sumy, przyczyniając się do dobra wspólnego. Odpowiedzią na plagę uchylania się od płacenia podatków jest prawość wielu podatników i to jest wzór sprawiedliwości społecznej - powiedział papież.

- Bezstronność waszej pracy wyraża się w tym, że nie ma obywateli lepszych od innych ze względu na swoją przynależność społeczną - dodał Franciszek.

DOSTĘP PREMIUM