Putin lubiany wśród Węgrów. Najbardziej krytyczni wobec niego są Polacy [SONDAŻ]

Węgrzy mają raczej pozytywną opinię o prezydencie Rosji Władimirze Putinie - wykazał opublikowany we wtorek sondaż Instytutu Nezoepont, przeprowadzony w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach. Najbardziej krytyczni wobec niego są Polacy.
Zobacz wideo

Najbardziej krytycznie nastawieni do Putina są Polacy - aż 82 proc. respondentów ma o nim negatywną opinię, a tylko 10 proc. pozytywną. Najbardziej proputinowscy są natomiast Serbowie - 77 proc. badanych w tym kraju miało o nim opinię pozytywną, a tylko 15 proc. negatywną.

Węgry uplasowały się w środkowej grupie, nazwanej przez autorów sondażu "pragmatyczną". 43 proc. Węgrów oceniło go pozytywnie, a 36 proc. negatywnie.

Wśród krytycznych wobec Putina krajów znalazły się jeszcze Czechy, gdzie 70 proc. ankietowanych miało do niego stosunek negatywny, a 25 proc. pozytywny oraz Rumunia (odpowiednio 68 i 31 proc.). W Austrii odsetek ocen pozytywnych i negatywnych wyniósł odpowiednio 21 i 69 proc.

W grupie państw, których obywatele są raczej pozytywnie nastawieni do Putina, znalazły się jeszcze Bułgaria (60 proc. opinii pozytywnych, 22 proc. negatywnych), Macedonia Północna (odpowiednio 55 i 33 proc.), Czarnogóra (57 i 35 proc.) oraz Słowacja (57 i 33 proc.).

Do grupy "pragmatystów" zaliczono też Słowenię (34 proc. ocen pozytywnych i 53 proc. negatywnych i Chorwację (odpowiednio 37 i 42 proc.).

Putin kontrowersyjnym, ale ważnym graczem 

Nezoepont podkreślił, że Putin jest zatem postacią kontrowersyjną, choć w polityce światowej ważnym graczem, o czym świadczy wysoka liczba jego spotkań dwu- lub trójstronnych (550 spotkań z przedstawicielami 75 krajów) w ciągu ostatnich trzech lat.

Przy tym wśród objętych badaniem 12 państw tylko Austria, Bułgaria, Serbia, Słowacja i Węgry były krajami, których przywódcy rozmawiali w tym czasie z Putinem osobiście lub przez telefon.

Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

TOK FM PREMIUM