Na Ukrainie "dochodzi do ostrzałów". Niemal 1,4 miliona mieszkańców zmuszonych do ucieczki z domu
Helena Krajewska w rozmowie z PAP podkreśliła, że konflikt na Ukrainie "często postrzegamy jako zamrożony, nie wiedząc, że w zasadzie codziennie dochodzi tam do ostrzałów, wypadków przez pozostawione miny i niewypały". Od 2014 roku wewnątrz kraju dochodzi do ruchów migracyjnych wewnątrz kraju. Około 1,4 mln osób to osoby wewnętrznie przemieszczone i zmuszone do ucieczki ze swojego domu. Ok. 300 tys. z nich potrzebuje pomocy humanitarnej.
- Jeśli dojdzie do zaostrzenia konfliktu, to takich osób przybędzie, bo w strefie objętej wojną mieszka już teraz ponad 5 mln ludzi. Wielu z nich może zostać zmuszonych do bardzo trudnej decyzji: czy wyjechać ze swojej ojczyzny, czy stworzyć nowy dom w innej części kraju - powiedziała.
W ocenie Joanny Szukały, koordynatorki misji PAH we wschodniej Ukrainie, od czasu aneksji Krymu w 2014 roku Ukraina bardzo się zmieniła. - Przede wszystkim zubożała wschodnia część kraju. Masowe bezrobocie, wyludnienie wielu wsi, o wiele gorszy dostęp do opieki medycznej i psychologicznej. Taka jest tragiczna codzienność Donbasu. Wielu osobom, które wciąż tam mieszkają, a to ponad pięć milionów ludzi, wydaje się, że świat o nich zapomniał - powiedziała w rozmowie z PAP Szukała. Jak dodała, wiele rodzin zostało rozdzielonych przez wojnę "często w sposób dosłowny, bo kraj przecina długa na 420 kilometrów linia rozgraniczająca, przez którą można przejść tylko w pięciu miejscach, przez specjalne wyznaczone przejścia".
- Przez pandemię te przejścia były okresowo lub stale zamknięte. Doprowadziło to do dramatycznych sytuacji, gdy osoby mieszkające na terenach niepodlegających władzy Kijowa nie mogły przekroczyć linii, by pobrać emeryturę, rentę, uzyskać środki do życia - powiedziała. Obecnie z pięciu przejść działają dwa.
"Ukraina to jeden z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie"
- W niektórych miejscowościach ostrzały zaczynają się niemal codziennie o godzinie 18, w innych każdy wie, że nie powinien zbliżać się do rzeki, której brzegi są zaminowane. Zdarzają się tragedie, w których giną całe rodziny, zwłaszcza po roztopach, gdy przesuwają się miny - dodała i podkreśliła, że Ukraina to obecnie jeden z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie. Zagrożenie dotyczy około 2 mln osób, w tym ponad 400 tys. dzieci. - Rodziny, z którymi rozmawiamy, najczęściej mówią o wzroście cen żywności i usług, problemach z uzyskaniem zatrudnienia, braku dostępu do dobrej opieki medycznej, do specjalistów. Niektóre domy zostały uszkodzone przez ostrzał, co szczególnie mocno odczuwają ich mieszkańcy podczas zimy - powiedziała.
PAH we wschodniej części Ukrainy działa od początku konfliktu zbrojnego, czyli od 2014 roku. Rok później otworzono tam stałą misję. - W tym roku prowadzimy pięć projektów, włączając w to projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W sumie udało się już wesprzeć blisko 125 tysięcy osób w obwodach donieckim i ługańskim, między innymi w Bachmucie, Torećku, Zołote czy Swietłodarsku - podsumowała Krajewska.
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
Co z kontrofensywą Ukrainy po wysadzeniu zapory? Gen. Bieniek wskazuje opcje i mówi o "wściekłości Putina"
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie
- Franciszek po operacji. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża
- "Nie wiedzieli, co kradli". Z pociągu zniknęły cztery skrzynie z amerykańską amunicją, która miała trafić do Ukrainy
- Kolejny "występ" Adama Glapińskiego. Jak co miesiąc. O czym mówił szef NBP?