Nieoficjalnie: Jest porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów

Polscy i czescy negocjatorzy porozumieli się w sprawie kopalni Turów - informuje PAP.
Zobacz wideo

- Premier Mateusz Morawiecki udał się do Pragi na dalsze rozmowy w sprawie kopalni Turów z premierem Czech Petrem Fialą - przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller.Na 13 planowana jest wspólna konferencja premierów Polski i Czech.

- Na tę chwilę nie można mówić jeszcze o porozumieniu, wszystko zależy od dalszych rozmów- stwierdził rzecznik rządu.

Kopalnia Turów. TSUE nakłada kary na Polskę

Wniosek do TSUE Czesi złożyli w lutym 2021 roku, argumentowali, że rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. Mimo to w kwietniu polski minister klimatu przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie w Turowie do 2044 r.

W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. TSUE stwierdził, że na pierwszy rzut oka nie można wykluczyć, iż polskie przepisy naruszają wymogi dyrektywy o ocenach oddziaływania na środowisko, a argumenty podniesione przez Czechy wydają się niepozbawione podstaw.

We wrześniu ubiegłego roku ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Mimo wyroku polskie władze nie zawiesiły wydobycia, przedstawiciele rządu powtarzali też, że kar płacić nie będą.

DOSTĘP PREMIUM